Ponowne otwarcie konsulatu Kolumbii na Haiti

Ponowne otwarcie konsulatu Kolumbii na Haiti

Port-au-Prince, 15 grudnia (Prensa Latina) Minister spraw zagranicznych Haiti Jean Victor Genius i jego kolumbijski odpowiednik Alvaro Leyva przewodniczyli dziś oficjalnemu ponownemu otwarciu konsulatu tego kraju Ameryki Południowej w stolicy.

Haitański minister ogłosił podczas ceremonii, w której uczestniczyła szefowa Zintegrowanej Misji ONZ, Maria, że ​​„ponowne otwarcie tego konsulatu jest świętem długiej przyjaźni, która łączy Haiti i Republikę Kolumbii od ponad dwustu lat. ” Isabel Salvador i inni członkowie korpusu dyplomatycznego akredytowani przy tym państwie.

Ze swojej strony Leyva zauważył, że Haiti pomogło w uzyskaniu niepodległości wielu krajom Ameryki Łacińskiej, w tym Meksykowi i Kolumbii.

W lipcu ubiegłego roku Vilma Velasquez została ponownie otwarta po złożeniu zaprzysiężenia na konsula kolumbijskiego w Port-au-Prince po ponad dwudziestu latach, podczas których główna siedziba pozostawała zamknięta.

Leyva podkreślił wówczas, że decyzja ta stanowi część działań potwierdzających zaangażowanie jego rządu na rzecz wzmocnienia stosunków Kolumbii z Karaibami.

Do wyzwań zalicza się zainteresowanie 17 byłych żołnierzy ze swojego kraju, przetrzymywanych od połowy 2021 r. w związku z rzekomym udziałem w zabójstwie prezydenta Jovenela Moise’a, do którego doszło 7 lipca tego roku.

Dwa i pół roku później podejrzanym nie postawiono zarzutów, a organizacje praw człowieka potępiły warunki, w jakich żyją oni sami oraz większość więźniów na Haiti, z niedostateczną opieką zdrowotną, niedoborami żywności i przeludnieniem.

W piątek minister spraw zagranicznych Kolumbii zakończył swój napięty harmonogram w kraju karaibskim, co skłoniło go do spotkania się z premierem Arielem Henrym i innymi członkami jego gabinetu.

Omów z Généus politykę dwustronną, kwestie wielostronne oraz promocję gospodarczą i handlową.

A także w obszarach sprawiedliwości, bezpieczeństwa, imigracji oraz współpracy technicznej, edukacyjnej i kulturalnej.

Odwiedził także więźniów kolumbijskich i otworzył siedzibę konsulatu.

wiersz/ane

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *