Poparcie dla zasady jednych Chin jest widoczne w Brazylii

Poparcie dla zasady jednych Chin jest widoczne w Brazylii

„Pamiętamy historyczne, zdecydowane i jednoznaczne poparcie Brazylii dla zasady jednych Chin” – powiedział brazylijski minister spraw zagranicznych Mauro Vieira we wspólnym oświadczeniu ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi, który przebywa z krótką oficjalną wizytą w tym kraju Ameryki Południowej.

Pekin zawsze powtarza, że ​​Tajwan jest częścią terytorium azjatyckiego giganta i przywołuje międzynarodowe dokumenty prawne potwierdzające taki status prawny wyspy.

Rzecznik MSZ Mao Ning podkreślił niedawno, że wynik wyborów w tym regionie, który wygrali nacjonaliści, nie zmienia ogólnego konsensusu społeczności międzynarodowej co do przestrzegania zasady jednych Chin.

W Pałacu Itamaraty, siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Vieira powiedział, że owocne spotkanie ze swoim chińskim odpowiednikiem wpisuje się w serię spotkań na wysokim szczeblu w 2024 r. z okazji 50-lecia stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami.

Ze swojej strony Wang powiedział, że jego administracja docenia fakt, że wszystkie brazylijskie instytucje uwzględnią zasadę jednych Chin.

Zauważył, że Brazylia jest największym partnerem Chin w Ameryce Łacińskiej, a plan ma na celu pogłębienie współpracy w takich obszarach jak rolnictwo, górnictwo, badania i rozwój przestrzeni kosmicznej.

Zapowiedział, że chiński prezydent Xi Jinping uda się do Brazylii, aby wziąć udział w listopadowym szczycie G20, czyli grupie skupiającej 19 największych gospodarek świata i Unii Europejskiej, do której od tego roku dołączy także Unia Afrykańska. .

Vieira i Wang współprzewodniczyli czwartemu posiedzeniu Globalnego Dialogu Strategicznego Brazylia-Chiny i zajęli się kwestiami międzynarodowymi, regionalnymi i dwustronnymi.

Wśród tematów porządku obrad znalazła się także wojna na Ukrainie i w Strefie Gazy oraz to, jak „przyczynić się do rozwiązania tych niebezpiecznych konfliktów”, zdaniem szefa brazylijskiej dyplomacji.

W związku z wizytą azjatyckiego urzędnika Brazylia i Chiny podpisały w piątek porozumienie o podwojeniu okresu ważności wizy dla obywateli obu krajów do 10 lat.

Zdaniem Itamarati, gdy umowa wejdzie w życie, umożliwi ona władzom konsularnym obu krajów wydawanie wiz ważnych do 10 lat, co podwoi obecny maksymalny okres ich przyznawania.

W 2023 r. Brazylię odwiedziło ponad 37 000 Chińczyków.

Okazało się, że Lula spotkała się za zamkniętymi drzwiami, bez żadnych szczegółów i oświadczeń, w piątek z Wangiem w Fortalezie, stolicy stanu Ceara (północny wschód kraju).

ro/oc

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *