Poparcie w Argentynie propozycji Komisji Gospodarczej ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów na rzecz Zrównoważonego Rozwoju

Wznowienie działalności związanej z paliwami kopalnymi w Danii

Po trzech dniach dyskusji argentyński minister spraw zagranicznych Santiago Cafiero zakończył trzydziestą dziewiątą sesję tego organu; sekretarz wykonawczy Komisji Gospodarczej Ameryki Łacińskiej i Karaibów, José Manuel Salazar Zirinach; oraz wiceprzewodnicząca generalna ONZ Amina Mohammed, która uczestniczyła za pośrednictwem platform cyfrowych.

Podczas spotkania kraj południowoamerykański objął tymczasowe przewodnictwo tego mechanizmu, które potrwa do 2024 roku.

Ponadto uczestnicy wybrali Kubę, Kostarykę, Jamajkę i Peru, aby towarzyszyły Argentynie w wykonywaniu ich obowiązków i przejęły funkcję wiceprzewodniczących.

Zatwierdzili również harmonogram konferencji i program prac, a kolejne tego typu spotkanie odbędzie się w Peru za dwa lata.

W spotkaniach wzięło udział 630 urzędników, naukowców i członków społeczeństwa obywatelskiego, w tym 20 ministrów spraw zagranicznych oraz 14 przedstawicieli agencji, funduszy i programów systemu Narodów Zjednoczonych.

Wezwał Cafiero do stawienia czoła obecnym wyzwaniom w jedności i podkreślił, że Argentyna jest krajem dialogu, który szanuje i broni potrzeby słuchania, ponieważ nikt nie przetrwa sam.

Ze swojej strony Mohammed wezwał do promowania odnawialnych form współpracy, mobilizowania inwestycji do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju oraz tworzenia zdolności reagowania na poziomie krajowym i kontynentalnym.

Z kolei Salazar Zirinakhs podkreślił wagę ciągłego dialogu i potencjał regionu do przezwyciężenia licznych kryzysów występujących w kontekście globalnym.

W godzinach porannych ministrowie spraw zagranicznych ECLAC podzielili się wyzwaniami, przed którymi stoją ich kraje i uzgodnili pilną potrzebę zjednoczenia wysiłków i przestrzeni na rzecz postępu w kierunku integracji, która pozwoliłaby regionowi wejść na światową scenę jednym głosem.

Jak wyjaśnili ministrowie, dysponujemy wieloma atutami i narzędziami do promowania rozwoju, podnoszenia standardów życia i otwierania możliwości godnej pracy, nie pozostawiając nikogo w tyle.

Zakończył, opierając się na ECLAC, aby kontynuować refleksję nad strategiami regionalnymi, dążyć do konsensusu, opracowywać polityki publiczne i natychmiast wdrażać Agendę ONZ 2030.

jha / gaz

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *