Popularni Europejczycy ostrzegają Węgry i Polskę przed możliwym wykluczeniem z funduszu post-covidowego | Gospodarka krajowa i międzynarodowa

Popularni Europejczycy ostrzegają Węgry i Polskę przed możliwym wykluczeniem z funduszu post-covidowego |  Gospodarka krajowa i międzynarodowa

Szef grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Manfred Weber ostrzegł w czwartek Polskę i Węgry, że istnieją legalne sposoby na obejście ich prawa weta w sprawie funduszu post-covidowego, wykluczając je z podziału środków.

Podczas cyfrowego spotkania z korespondentami zagranicznymi w Niemczech Weber nawoływał także te dwa kraje, aby zamiast sprzeciwiać się budżetowi, zwróciły się do europejskiego wymiaru sprawiedliwości, jeśli kwestionują mechanizm warunkowości (który łączy dostarczanie środków z poszanowaniem praworządności). Oraz plan naprawy po Covid.

Odnosząc się do alternatywnego sposobu wdrożenia funduszu odbudowy po Covid-19 bez dwóch partnerów, niemiecki konserwatywny polityk powiedział: „Jest to technicznie i prawnie możliwe. Jest to do pomyślenia”.

Jako opcję wymienił możliwość osiągnięcia międzyrządowego porozumienia w sprawie wzmocnienia współpracy – zapisanej w Traktacie Lizbońskim – pomiędzy pozostałymi 25 partnerami, co wykluczyłoby Budapeszt i Warszawę z tego funduszu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował tę opcję już po tym, jak Węgry i Polska ogłosiły, że zawetują pakiet gospodarczy o wartości ponad 1,8 biliona euro ze względu na mechanizm warunkowości, wraz z budżetem wspólnotowym na lata 2021-2027 i planem odbudowy po koronawirusie . .

Ze swojej strony budżet gminny mógłby ruszyć także w styczniu pomimo blokady, ale w trybie awaryjnym. Oznacza to, że niektóre elementy, takie jak fundusze spójności, nie będą dostępne, co również zaszkodziłoby tym dwóm krajom, wyjaśnił Weber.

Liderka konserwatystów w Parlamencie Europejskim uznała, że ​​to, co robią Polska i Węgry, jest „nieodpowiedzialne” i „igraniem z ogniem”, wyrażając nadzieję, że „rozsądek wróci” do rządów obu krajów, w rękach ekstremistów konserwatyści. Koncerty.

Jeśli chodzi o ścieżkę dialogu prowadzonego przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, która domagała się „zaangażowania obu stron” na rzecz osiągnięcia porozumienia, Weber był nieco sceptyczny i stwierdził, że „nie ma zbyt wiele miejsca” na wprowadzenie „zmian” w mechanizmie warunkowości . .

Instrument ten łączy przekazanie środków z poszanowaniem praworządności partnerów będących beneficjentami, co ogranicza się do niezależności mediów i wymiaru sprawiedliwości, jak wyjaśnił szef Bloku Ludowego w Parlamencie Europejskim, określając go jako osobę politycznie „neutralny.” Ponieważ decyzje podejmowane są w oparciu o sprawiedliwość społeczną.

Ze swojej strony rząd hiszpański w dalszym ciągu opowiada się za osiągnięciem porozumienia z Polską i Węgrami w celu uruchomienia funduszu odbudowy w wysokości 750 000 mln euro po Covid, chociaż Komisja Europejska już analizuje dalsze możliwości prawne, pomijając te kraje. .

„Jestem przekonana, że ​​uda nam się osiągnąć porozumienie i nad tym pracuje Hiszpania i uważamy, że jest to najlepsze rozwiązanie” – powiedziała w rozmowie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Unii Europejskiej i Współpracy Arancha González Laya. wywiad z Canalem. Bloomberg TV, zebrane przez Europa Press.

Jego zdaniem należy w dalszym ciągu domagać się od obu krajów „odpowiedzialnego działania” i pracować na rzecz osiągnięcia konsensusu. Sekretarz stanu do spraw Unii Europejskiej Juan González Barba udał się w środę do Warszawy, a następnie w zeszłym tygodniu do Budapesztu. Zdaniem Ministra inni partnerzy są gotowi wysłuchać ich obaw, ale te dwa rządy muszą także być odpowiedzialne wobec swoich rządów i obywateli: „Idą bardzo cienką linią, a ich firmy i obywatele potrzebują tych zachęt tak samo, jak dużo.” „Jak reszta”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *