Specjalny wysłannik L Zjednoczone państwo na pogodę, Johna Kerry’egoW czwartek (20.7.2023) zakończyłem wizytę u Chiny Potwierdził w nim, że oba kraje osiągnęły „jasne porozumienie” w niektórych kwestiach, chociaż przyznał, że są inne kwestie, które wymagają „więcej czasu”, aby osiągnąć rozwiązanie.
Na konferencji prasowej na zakończenie swojej podróży Kerry powiedział, że jego celem jest „przełamanie trwającego prawie rok impasu” między dwoma mocarstwami oraz że odbył „długie i szczegółowe” rozmowy ze swoimi chińskimi rozmówcami na temat kryzysu klimatycznego, według oficjalnej chińskiej agencji informacyjnej Xinhua.
„Uzgodniliśmy, że pozostaniemy zaangażowani w rozwiązanie tego kryzysu i będziemy współpracować, aby zapewnić sukces COP28” – powiedział Kerry o szczycie klimatycznym, który odbędzie się jeszcze w tym roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podkreślił, że nie będzie to jednorazowy dialog i obie strony zgodziły się zintensyfikować prace w nadchodzących tygodniach.
„Mamy już wyznaczoną datę naszego kolejnego spotkania, a nawet kolejnego spotkania. Zdajemy sobie sprawę, że do COP28 zostały już tylko cztery miesiące i musimy nadrobić stracony czas, przyspieszyć rozmowy, wyznaczyć cele i zadbać o to, by przeszkody zostały pokonane, a wyniki osiągnięte” – powiedział.
Kerry odwiedził Chiny od 16 do 19 lipca na zaproszenie swojego chińskiego odpowiednika Xie Zhenhuakto go spotkał. Odbył również spotkania między innymi z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych KPCh Wang Yi i wiceprzewodniczącym Hanem Zhengiem.
Podczas spotkania z Kerrym Wang podkreślił znaczenie „utrzymania stabilnych relacji” między obydwoma krajami po kilku latach narastających napięć oraz konieczność „usuwania wszelkich ingerencji” w celu powrotu na ścieżkę zdrowego rozwoju.
Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że obie strony dostrzegają „ogromny potencjał” współpracy w zakresie zmian klimatu i znaczenie pozyskania poparcia swoich rodaków.
Waszyngton dąży do bliskiej współpracy w sprawie klimatu, jednocześnie wywierając presję na Chiny w innych kwestiach, takich jak ograniczenie zużycia węgla i emisji metanu.
Ze swojej strony Chiny mają nadzieję na promowanie merytorycznego dialogu i skupienie się na zielonej transformacji.
Wizyta Kerry’ego ma miejsce zaledwie kilka dni po wizycie sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która wezwała do zwiększenia kontaktów z Pekinem, pomimo uznania „istotnych różnic”.
gs (efe, Reuters)
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”