Portorykańscy działacze niepodległościowi świętują zwycięstwo wyborcze Burica w Chile

Movimiento Independentista Nacional Hostosiano de Puerto Rico (MINH)

SAN JUAN, 20 GRUDNIA (PRENSA LATINA) Ruch Hustosiano na rzecz Niepodległości Narodowej Portoryko (MINH) powitał dziś wyborcze zwycięstwo postępowego kandydata na prezydenta Chile, Gabriela Borka.

W liście organizacja opisała „wyjątkowe” zwycięstwo Borka nad ultrakonserwatywnym Jose Antonio Caste dzień wcześniej, kiedy kraj południowoamerykański przeprowadził drugą turę wyborów.

W dokumencie, podpisanym przez współprzewodniczących Ministerstwa Zdrowia, Julio A. Morente i Angela Rodrigueza, podkreślono, że w rezultacie Chilijczycy zadali silny cios prawicy nacjonalistycznej, która jest wyznawcą doktryn politycznych dyktatury Augusto Pinochet (1974-1990).

Morente i Rodriguez twierdzili w imieniu swoich zwolenników, że „naród chilijski, tak jak to robili przez ostatnie lata, zaprezentował wspaniałą próbkę dojrzałości politycznej, woli walki i jedności w obliczu czarnego wroga”.

Zauważyli również, że zwycięstwo Borka w wyborach zamyka rok naznaczony dojściem do potęgi sił postępowych i jako przykłady przytoczyli niedawne zwycięstwa Xiomara Castro w Hondurasie i Pedro Castillo w Peru.

Przywódcy Departamentu Zdrowia stwierdzili, że zwycięstwa te miały miejsce pomimo „groźb, wymuszeń i ataków rządu Stanów Zjednoczonych i jego sojuszników przeciwko demokratycznym, postępowym i rewolucyjnym procesom postępującym w Ameryce”. Tekst kończy się w Portoryko i łączymy się z kontynentalną i globalną radością wywołaną tym miażdżącym zwycięstwem.

Borek, kandydat z Koalicji Lewicy na rzecz Zatwierdzenia Godności, został ogłoszony zwycięzcą chilijskich wyborów prezydenckich z 55,86 proc. głosów, z prawie 12-procentową przewagą nad reprezentantką Chrześcijańskiego Frontu Społecznego Kastą.

acl / avs

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *