Porwany szef telewizji zwolniony na Haiti

* Javier Valdivia, specjalnie dla American Press Association (SIP)

MIAMI (24 kwietnia 2023) – Prezes kanału telewizyjnego porwanego dwa tygodnie temu na Haiti został zwolniony dziewięć dni później po zapłaceniu okupu, podały lokalne media.

Robert Denis, dyrektor generalny prywatnej stacji telewizyjnej Canal Bleu i wiceprezes National Association of Haitian Media (ANMH), został dwukrotnie zwolniony w czwartek rano 20-go i „jest teraz w domu”, powiedział krewny ofiary . . Do portalu informacyjnego Vant Bèf Info (VBI).

Denis został porwany 11 kwietnia w pobliżu swojego domu w Pétion-Ville, zamieszkałej przez klasę średnią dzielnicy stolicy Haiti, gdzie mieszka dyrektor wykonawczy. Lokalne gazety podały, że porwania dokonał działający w okolicy gang znany jako „Crazy Barry”.

W oświadczeniu wydanym w zeszłym tygodniu ANMH wyraziło zaniepokojenie życiem Dennisa, który przeszedł kilka operacji z powodu problemów z sercem, „nie był w dobrym zdrowiu i był w trakcie okresu rekonwalescencji”, według organizacji.

FBI zauważyło, że stan zdrowia Denise jest obecnie nieznany.

Dziennikarze, pracownicy gazet i dyrektorzy mediów są łatwym celem ataków, porwań i morderstw dokonywanych przez gangi kontrolujące znaczną część Port-au-Prince.

Jak dotąd w tym roku trzech reporterów zostało porwanych i uwolnionych po zapłaceniu okupu: LeBron St. Hubert, prezes i dyrektor generalny Community Radio 2000; Jean Thony Lorthy, prezenter programu „Rafrechi Memwa”, nadawanego przez Radio Vision 2000, oraz Sandra Duvivier, znana dziennikarka kulturalna, fotografka i członkini zespołu Telemax, Channel 5.

Dwóch innych dziennikarzy, Edner Decim z AlterPresse i Oskar Josef, który od lat jest koordynatorem programów audiowizualnych w Ministerstwie Edukacji, również zostało porwanych i zwolnionych w zeszłym roku.

Rezolucja w sprawie Haiti zatwierdzona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy podczas jego siedemdziesiątego ósmego Zgromadzenia Ogólnego, które odbyło się w Hiszpanii w październiku 2022 r., potwierdziła, że ​​klimat przemocy oraz kryzys polityczny, gospodarczy i bezpieczeństwa, który ogarnia ten kraj, utrzymuje stan izolacji i wysokie ryzyko dla dziennikarzy. .

Stowarzyszenie zwróciło się do rządu Haiti o zapewnienie ochrony wolności wypowiedzi oraz swobodnego i bezpiecznego korzystania z prasy, a także wezwało organizacje dziennikarskie w obu Amerykach do wyrażenia solidarności i wsparcia dla dziennikarzy i mediów, które nadal wypełniają swoją misję medialną. Pomimo obecnej sytuacji.

Domski Cresant, dziennikarz Radia Tele Inurip, został zastrzelony przez bandytów 16 kwietnia w gminie Carrefour, na południe od Port-au-Prince. Śmierć 30-letniego dziennikarza nastąpiła w tym samym miejscu, co inna niezidentyfikowana osoba, która została postrzelona, ​​według mediów cyfrowych Vant Bèf Info. Dodał, że sprawca lub sprawcy tej zbrodni zabiliby Crescenta, gdyby zostali zidentyfikowani przez jego zawód. cyfrowy.

Michael Grinspoon, prezes International Publications Association i globalny dyrektor ds. licencjonowania publikacji i innowacji w The New York Times, ubolewał nad „falą przemocy wobec naszych haitańskich kolegów” i wezwał media i organizacje prasowe w obu Amerykach do „denuncjowania i potępiania zbrodnie, bezkarność i przemoc, które uderzają w Kraj”.

Ze swojej strony szef Komitetu Wolności Prasy i Mediów Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy i Informacji Carlos Jornet, dyrektor prasowy gazety. Głos wnętrza„Od zeszłego roku obserwujemy wielką niepewność związaną z tym zawodem na Haiti. Dziennikarze stali się ofiarami uzbrojonych gangów działających w różnych częściach kraju” – dodał z Argentyny.

Morderstwo Cresaint jest pierwszą zbrodnią popełnioną na dziennikarzu na Haiti w tym roku. W 2022 roku w tym kraju zginęło dziewięciu dziennikarzy, co według IAPA jest najgorszym wynikiem dla praktyki dziennikarskiej na kontynencie, zaraz po Meksyku.

* Javier Valdivia jest dziennikarzem mieszkającym w Miami. Ekspert z Haiti. Był zastępcą redaktora naczelnego dominikańskiej gazety Listín Diario. Były korespondent chińskiej agencji państwowej Xinhua na Haiti iw Dominikanie.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *