Potępili wojnę przeciwko konstytucji Boliwii w Santa Cruz

„To, o co nas proszą, to pogwałcenie konstytucji politycznej państwa, a komisja prowadziła wojnę z konstytucją i wielkim źródłem niedogodności jest dla nich osobowość prezydenta Luisa Arce, który nie pozwolił im naruszyć Konstytucja.”

Dodał, że stanowisko prezydenta uniemożliwia im „kąpanie się w bezkarności, jak to było w przeszłości, a zbrodnie popełnione podczas zamachu stanu w 2019 r. mogą pozostać bez śledztwa i procesu”.

W ubiegłą środę w licznie odwiedzanym „krajowym” ratuszu w Santa Cruz, ale z niewielkim udziałem innych stolic prowincji, cywile zażądali od rządu uchwalenia ustawy o amnestii dla domniemanych więźniów politycznych, w tym Camacho, głównego promotora stanu z 2019 r. zamach stanu. .

Od 30 grudnia 2022 r. najwyższy dyrektor Santa Cruz jest prewencyjnie więziony w więzieniu Chonchokuro o zaostrzonym rygorze w ramach pierwszego akta zamachu stanu, gdzie toczy się śledztwo w sprawie terroryzmu, czynnego przekupstwa i uwodzenia żołnierzy podczas zerwania porządku konstytucyjnego Boliwii.

W wyniku tego spisku w listopadzie 2019 r. narzucono de facto rząd, w którym zginęło 37 osób, setki zostały ranne i odnotowano tysiące naruszeń praw człowieka podczas tłumienia nawoływań do przywrócenia demokracji.

Jak to jest w zwyczaju w każdym ratuszu w Santa Cruz, jego przywódcy zagrozili zorganizowaniem referendum w sprawie wycofania stanu Arce, jeśli nie otrzyma on pozytywnej odpowiedzi na swoją prośbę w ciągu miesiąca.

W związku z tym Richter uznał te „nieodwołalne terminy, po których następuje groźba lub ostrzeżenie” za część „zachowania Cometizmo, rządu i radykalnych sektorów, które przejęły Santa Cruz”, bez rozważenia możliwości prawnych lub jeśli wymagane przez to, na co pozwala ustrój polityczny państwa.

Rzecznik zapytał: „Twoja dzisiejsza groźba nazywa się wezwaniem, ponieważ jest to liczba konstytucyjna i zgadzamy się z nią, ale jaki jest twój argument?”

Wyjaśnił, że kłótnie i żądania pojawiają się, ponieważ władza łamie przepisy, konstytucję, umowy międzynarodowe i konwencje o obronie praw człowieka.

Richter odniósł się do zobowiązań państwa boliwijskiego wobec Multidyscyplinarnego Zespołu Niezależnych Ekspertów, aby nie dopuścić do zakończenia przestępstw popełnionych w rzeźniach Sacaba i Cincata.

lam / jpm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *