Powody, dla których wariant omikronowy jest bardziej prawdopodobny na świecie

Powody, dla których wariant omikronowy jest bardziej prawdopodobny na świecie

(CNN) – Wiele najbogatszych krajów świata spędziło ostatni rok Gromadzenie zapasów szczepionek na koronawirusa, kupując dawki wystarczające do wielokrotnego zaszczepienia swojej populacji bez ciągłego dotrzymywania obietnic dzielenia się dawkami z krajami rozwijającymi się. Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​takie podejście jest „nieproduktywne” i „nieetyczne”.

I to jest dokładnie to, przeciwko czemu mógłby zacząć grać. nowa zmienna i Prawdopodobnie bardziej przenośny Wirus prawdopodobnie pochodził z obszaru o niskim wskaźniku szczepień.

Nowy wariant znany jako omikrona, został po raz pierwszy zidentyfikowany w Republice Południowej Afryki, chociaż nie jest jasne, czy pochodzi z tego kraju, czy też został sprowadzony do kraju z innych części regionu.

Naukowcy wiedzą, że wirus jest bardziej podatny na mutację w miejscach, w których szczepienia są niskie, a transmisja wysoka.

Micron: pierwsze pomiary nowego wariantu Covid-19 3:14

„Prawdopodobnie pojawił się w innym kraju i został wykryty w Afryce Południowej, która ma bardzo, bardzo dobrą zdolność do sekwencjonowania genetycznego… i może być wynikiem epidemii, prawdopodobnie w niektórych częściach Afryki Subsaharyjskiej” – powiedział Michael Head „Nie ma zbyt wielu nadzoru genetycznego, a wskaźnik szczepień jest niski”.

Stwierdził też, że pojawienie się nowych wariantów było „naturalną konsekwencją wolnego tempa szczepień na świecie”.

Nowy wariant Omicron: co wiemy do tej pory? 1:36

„Nadal mamy dużą nieszczepioną populację, jak w Afryce Subsaharyjskiej, i są one podatne na poważne epidemie” – powiedział.

Head dodał, że nowe warianty wirusa, które powodowały problemy w przeszłości, pochodzą z miejsc, które doświadczyły dużych, niekontrolowanych epidemii, na przykład gdy wariant alfa został po raz pierwszy odkryty w Wielkiej Brytanii w grudniu ubiegłego roku lub był to wariant delta. Początkowo znaleziony w Indiach w lutym.

Rozprzestrzenił się już na cały świat

Wariant omikronowy jest już szeroko rozpowszechniony na całym świecie; Od niedzieli wykryto go w kilku krajach, w tym w RPA, Botswanie, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Belgii i Kanadzie.

Kilka krajów na całym świecie zareagowało na wiadomość o nowej zmiennej, szybko zamykając granice dla podróżnych z krajów regionu, w tym z RPA, Botswany, Zimbabwe, Namibii, Lesotho, Eswatini, Mozambiku i Malawi.

Jednak naukowcy, eksperci i rzecznicy zdrowia publicznego ostrzegają, że jest to prawdopodobnie spowodowane ogromną różnicą między wskaźnikami szczepień w krajach rozwiniętych i rozwijających się.

Obawy przed wariantem omikron powodują, że Izrael zamyka swoje granice 1:59

Nowa alternatywa pokazuje, dlaczego świat musi zapewnić bardziej sprawiedliwy dostęp do szczepionek i innych narzędzi zdrowia publicznego, powiedział Jeremy Farrar, dyrektor Wellcome Trust, organizacji charytatywnej zajmującej się badaniami nad zdrowiem.

„Nowe zmienne przypominają, jeśli ich potrzebujemy, że pandemia jeszcze się nie skończyła” – powiedział na Twitterze. „Nierówność rozprzestrzeni epidemię”.

Do uzyskania równej szczepionki jest jeszcze długa droga

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tylko 7,5% osób w krajach o niskich dochodach otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. W ośmiu krajach najbardziej dotkniętych zakazem podróżowania związanym z Omicronem odsetek ludności, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki, waha się od 5,6% w Malawi do 37% w Botswanie.

Jakie są zagrożenia związane z nową alternatywą dla wirusa Corona o nazwie Omicron? 1:29

Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia 63,9% osób w krajach o wysokim dochodzie otrzymało co najmniej jeden zastrzyk. Według Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom zarówno w Unii Europejskiej, jak i Stanach Zjednoczonych około 70% ludzi otrzymało co najmniej jeden zastrzyk.

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których dany kraj może mieć niższy wskaźnik szczepień (wahanie się na szczepionki pozostaje ogromnym problemem w wielu krajach, w tym w RPA), brak dostępu do dawek jest problemem, powiedział Head.

„Jednym z przyczyn jest to, że bogatsze kraje gromadzą dawki przekraczające to, czego naprawdę potrzebują, i nie przestrzegają obowiązku przekazywania szczepionek COVAX lub bezpośrednio samym krajom” – powiedział.

Skuteczne środki przeciwko każdemu wariantowi, zgodnie z opinią lekarza 1:30

COVAX to Globalny Program Wymiany Szczepionek Światowej Organizacji Zdrowia. W zeszłym miesiącu w ramach planu wysłano 537 milionów dawek do 144 krajów; Niewielki procent z 7,9 miliarda dawek, które mają być podane do tej pory na całym świecie.

Cel Światowej Organizacji Zdrowia polegający na zaszczepieniu 40% populacji wszystkich krajów do końca 2021 r. i 70% do połowy przyszłego roku wydaje się być odległy, ponieważ tylko dwa kraje afrykańskie, Maroko i Tunezja, znajdują się obecnie na sposób. osiągnąć cel.

Gordon Brown, ambasador WHO ds. globalnego finansowania zdrowia i były premier Wielkiej Brytanii, napisał w sobotę w The Guardian, że „niepowodzenie świata we wprowadzaniu szczepionek w ramiona ludzi w krajach rozwijających się znów nas prześladowało. , i oto jesteśmy.”

„W przypadku braku powszechnych szczepień, Covid-19 nie tylko rozprzestrzenia się wśród osób niechronionych, ale zmienia się, a nowe warianty pojawiają się w najbiedniejszych krajach, a teraz grożą rozprzestrzenieniem się nawet na w pełni zaszczepione osoby w najbogatszych krajach świata”. on napisał.

Przewodniczący zgodził się z tą oceną. „Wszystko wraca, aby nas ugryźć… dopóki epidemia nie zostanie rozwiązana… to wiąże się ze szczepieniami na całym świecie, a potem może też wyzdrowieć, widzieliśmy to z Delta w Indiach”.

Reakcja bogatego świata na wiadomość, że naukowcy z RPA odkryli nowy wariant, była przykładem ich egoizmu, powiedział dr Richard Lisels, specjalista chorób zakaźnych z Uniwersytetu KwaZulu-Natal w Durbanie w RPA.

„Uznałem to za naprawdę obrzydliwe i niepokojące… Nie chodziło tylko o zakazy podróżowania wprowadzone przez Wielką Brytanię i Europę, ale to była jedyna reakcja lub najsilniejsza reakcja.

„Nie było ani słowa wsparcia, które udzieliliby krajom afrykańskim, aby pomóc nam kontrolować epidemię, a w szczególności nie było żadnej wzmianki o rozwiązaniu problemu nierówności w szczepionkach, o której ostrzegaliśmy przez cały rok i [de la cual] „Teraz widzimy, jak rozwijają się konsekwencje” – powiedział CNN.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *