Powrót Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Amazonii

Minęło 29 lat, odkąd Iquitos było gospodarzem X edycji Amazon International Song Festival w 1993 roku. Pamięć o tym, co FICA oznacza dla miasta, nie przestała istnieć przez cały ten czas w pamięci Iquiteños. Miasto w końcu powraca do swojej 11. edycji w tym roku z silnym zaangażowaniem, które obejmuje międzynarodowy skład artystów i lokalizację sceniczną na 15-tysięcznym stadionie Maxa Augustina w dniach 22, 23 i 24 września.

Muzyka na żywo ma swoje najlepsze momenty. Utrata lub prawie zniknięcie sprzedaży nośników fizycznych zmieniła sceny w obowiązkową alternatywę dla ciągłości przemysłu muzycznego poza dużymi platformami strumieniowymi. Festiwale wskoczyły na falę po przejściu okresów upadku i bliskiego zniknięcia. Teraz przyszła kolej na Międzynarodowy Festiwal Piosenki Amazonki, FICA, w Iquitos, kontynuując dokładnie tam, gdzie zakończyła się jego X edycja w 1993 roku.

FICA pojawia się ponownie, dwa lata później, mając wszystko ustawione, przerwane z powodu pandemii COVID, z zamiarem wzięcia udziału w głównych turniejach festiwalowych. W świadomości organizatorów, kierowanych przez José Luisa Alberto Alvána Rojasa, syna legendarnego burmistrza Silvo Alvána, który przewodniczył poprzednim sesjom FICA aż do swojej śmierci w 1992 roku, istnieją takie festiwale jak Viña del Mar w Chile, Benidorm w Hiszpania czy Eurowizja, główny europejski konkurs. Budżet 5 mln soli, od którego zaczyna FICA 2022, jest daleki od 51 mln euro, które przeniesiono w Danii na edycję Eurowizji 2014 lub 16,3 mln euro „tylko” na edycję 2019 w Tel Awiwie, która zgromadziła na ekranach 182 mln widzów dookoła świata. Niedaleko Iquitos, na chilijskim wybrzeżu, Viña del Mar wynegocjowała umowę dotyczącą praw do transmisji między chilijską telewizją krajową Channel 13 a grupą Fox Networks w Ameryce Łacińskiej za 400 milionów dolarów.

Eva Ayalon jest również obecna na FICA 2022.

Piosenka, show i telewizja to koktajl, który przenosi miliony dolarów, a co najważniejsze, przyciąga publiczność i wizerunek miast, w których odbywają się wszelkiego rodzaju festiwale, czy to w formie bezpośrednich wizyt w dniach imprezie lub w promocji turystycznej przez cały rok. Ta promocja była powodem powstania pierwszych legendarnych festiwali, San Remo Song Festival w 1951 roku, we Włoszech odradzających się z popiołów II wojny światowej, które posłużyły za wzór dla późniejszych festiwali, takich jak te już wspomniane. Benidorm w Hiszpanii w 1959 roku lub Viña del Mar w Chile w 1960 roku lub sama FICA w 1979 roku. pompowanie 100 milionów euro dla stolicy Portugalii.

Przekształcenie Iquitos w muzyczną stolicę Peru to cel, z którym FICA odradza się w 2022 roku. Podczas dziesięciu edycji, które odbyły się w latach 1979-1993, amazońskie miasto gościło artystów na miarę Camilo Sesto, Miguela Bosé, Roberto. Carlos, Luis Miguel, Armando Manzanero, Parches, Raffaella Cara itp., którzy wsparli 240 zawodników, którzy wzięli udział w trzech kategoriach konkursu: międzynarodowej, krajowej i regionalnej, aby zakwalifikować się do Manguaré de Oro i reszty nagrody konkurencja. Kolejnym mocnym punktem festiwalu jest skład jury, wśród którego znajdziemy takie nazwiska jak Cesare Calvo Soriano czy Werner Herzog. Na uwagę zasługuje obecność Chapuca Granda w jury w 1982 roku, któremu towarzyszyli Armando Manzanero, chilijski muzyk Pancho Venegas, wenezuelska aktorka Amanda Gutierrez czy brazylijski poeta Thiago de Mello. Po śmierci Chabuca Granda została dożywotnio mianowana przewodniczącą jury podczas FICA V w następnym roku.

Aktualna wersja opiera się na tym samym trzydniowym harmonogramie. W pierwszej i drugiej fazie 24 zawodników wybranych spośród prawie stu kandydatów w trzech kategoriach będzie ubiegać się o udział w wysokości 55 000 USD, z czego 20 000 trafi do zwycięzcy Manguaré de Oro. A publiczność zapłaci za swoją część między S/35 a S/190 za obszar lokalny, możliwość otrzymania karty FICA z 20% zniżką kwalifikuje Cię również na trzy dni dostępu i zniżki w uczestniczących placówkach przez cały rok .

Stadion im. Maxa Augustina będzie mieścił scenę, na której Spectacular Borgia, EO Tchan, Lil Silvio y el Vega, Los Iracundos, La Fabrik, Claudio Narea de los Prisioneros, La India, Bareto, Eva Ayllon i Alberto Barros towarzyszą zawodnikom z całego świata. z Meksyku, Polski, Kostaryki, Stanów Zjednoczonych, Hondurasu, Salwadoru i Panamy z towarzyszeniem Loreto Symphony Orchestra, którą poprowadzą nauczyciele Claudio Fabri, Quesada i Richard Valera. Stadion pomieści również 120 amfiteatrów zaplanowanych do sprzedaży żywności i typowych produktów dla tego obszaru, co będzie kolejnym źródłem dochodów dla AC FICA i tym samym zapoczątkuje bardziej ambitną organizację FICA 2023, która odniosła pożądany sukces w tej wersji jako punkt wyjścia. Aby zagwarantować podróż podobną do tej, którą festiwal i Iquitos zorganizowali w latach 80-tych.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.