Powstrzymanie postępu lewicy w Ameryce Łacińskiej: Santiago Peña podbija Paragwaj

Powstrzymanie postępu lewicy w Ameryce Łacińskiej: Santiago Peña podbija Paragwaj

Głośne zwycięstwo ekonomisty Santiago Peña w niedzielnych wyborach prezydenckich w Paragwaju jest przeszkodą dla postępu lewicy w Ameryce Łacińskiej. I cementuje dominację Partii Konserwatywnej Kolorado, która ma większość w Senacie i gubernatorów 15 z 17 hrabstw kraju, według EFE.

W wieku 44 lat Peña był szeroko narzucany liberalnemu Efrainowi AlegreKandydat koalicji różnych ugrupowań opozycyjnych, któremu nie powiodła się trzecia próba prezydentury.

gdzie sporządzono 94,74% tablic przy udziale 63,11%, Peña i jego kandydat na wiceprezydenta Pedro Aliana zdobyli 1 255 104 głosów (42,93%)Według danych Systemu Przekazywania Wstępnych Wyników Wyborów (TREP).

Ze swojej strony Allegri uzyskała 785 338 głosów w wyborach (27,52%), które odbyły się w jednej turze. Jedną z niespodzianek dnia była paragwajska Kuba, niezależna i antyreżimowa kandydatka, która przy poparciu partii Narodowa Krucjata zebrała 22,73% poparcia (648 761 głosów).

Peña przejmie obowiązki obecnego prezydenta Paragwaju Mario Abdo Beniteza, również z partii Colorado.Poprzedzał go Horacio Cartes (2013-2018), obecny lider tzw Partia Kolorado – lub Narodowa Liga Republikańska (ANR) –i uważany jest za mentora politycznego przyszłego władcy.

Zwycięstwo Colorados w Paragwaju przełamuje lewicowy nurt, który powrócił do regionu wraz ze zwycięstwem wyborczym Gabriela Boricia w Chile. w Kolumbii przez Gustavo Pietro, a ostatnio przez Luiz Inacio Lula da Silva.

Także, to znaczy Po raz pierwszy od 2019 roku wyborcy nie karzą partii rządzącejwyjaśnił EFE dyrektor regionalny Międzynarodowego Instytutu na rzecz Demokracji i Pomocy Wyborczej (IDEA), Daniel Zovatto.

W przemówieniu do setek zwolenników partii rządzącej Peña świętował swoje zwycięstwo, wzywał do jedności i zapowiadał swoją determinację w walce z nierównościami społecznymi, nie wspominając o konkretnych działaniach swojego przyszłego rządu.

„Wzywam do jedności i konsensusu, aby osiągnąć nasze przeznaczenie zbiorowego dobrobytu i dobrobytu bez wyjątku. Nadszedł czas, aby odłożyć na bok nasze różnice i nadać priorytet wspólnym kwestiom, które jednoczą nas jako naród” – powiedział.

Od jutra zaczniemy projektować Paragwaj, jakiego wszyscy pragniemy, bez rażących nierówności i niesprawiedliwych nierówności społecznych.„, on dodał.

Zdaniem prezydenta elekta zadanie do wykonania „nie jest dla jednej osoby ani tylko dla partii”, ale „ Ostatnie lata recesji gospodarczej, deficyty fiskalne, alarmujące bezrobocie i narastająca skrajna bieda„.

Niedzielne głosowanie, w którym prawie 4,8 mln obywateli opowiedziało się za wyborem senatorów, posłów, wojewodów i radnych, ujawniło, że Partia Colorado-National Republican League (ANR) uzyskała większość 43,75% w Senacie.

Największym przegranym był dzisiaj Allegri, którego wyprzedził już w 2013 roku Horacio Cartes, aw 2018 Mario Abdo Benitez.

W krótkim oświadczeniu skierowanym do prasy ze swojej rezydencji w sąsiednim mieście Lambare, Asuncion, Allegri oświadczył: „Nie poddamy się, nie jesteśmy wśród tych, którzy się poddają. Walka trwa”. „Przesłanie jest bardzo jasne. Obywatele wyraźnie wskazują, że jesteśmy zjednoczeni, jesteśmy większością, ale musimy być zjednoczeni” – dodał.

Kandydat Concertación, heterogenicznego bloku politycznego z formacjami prawicy, centrum i lewicy, za priorytet uznał „postęp w poszukiwaniu formuł, które pozwolą nam kontynuować walkę”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *