Poznaj 6 różnych sposobów świętowania Bożego Narodzenia na całym świecie!

Poznaj 6 różnych sposobów świętowania Bożego Narodzenia na całym świecie!

Piękną rzeczą w Bożym Narodzeniu jest to, że nie pozostaje ono jedynie lokalnym świętem, ale budzi magię w każdym zakątku planety. Tym samym oferuje niesamowity wachlarz unikalnych tradycji, które odzwierciedlają różnorodność kulturową. I tak, wiemy, że każda rodzina odciska swoje osobiste piętno na świętach, ale istnieją tradycje wspólne dla całych miast i krajów. Abyś mógł dowiedzieć się więcej na ten temat, opowiemy Ci o 6 różnych i bardzo dziwnych sposobach świętowania Bożego Narodzenia na świecie. Czytaj dalej, aby je odkryć!

1. Filipiny

Na Filipinach okres Bożego Narodzenia to coś więcej niż tylko wakacje; To spektakl pełen kolorów i radości. W Wigilię Bożego Narodzenia Filipińczycy uczestniczą we Mszy św. Riso, a następnie uczestniczą w uroczystościach, które trwają do wczesnych godzin porannych. Ale prawdziwą perełką jest festiwal Liliglan Parul Sambernando, znany również jako Festiwal Wielkich Latarni. Podczas wydarzenia, które odbywa się w sobotę przed Bożym Narodzeniem, miasta rywalizują w zbudowaniu najbardziej efektownej latarni. Tymczasem w domach parol ozdabia domy, symbolicznie przewodząc Trzem Mędrcom. Świąteczny nastrój na Filipinach zaczyna się we wrześniu i trwa aż do Walentynek.

2. Japonia

W Japonii Boże Narodzenie nabiera wyjątkowej perspektywy. Chociaż święto to jest mniej widoczne, Boże Narodzenie stało się romantycznym dniem dla par. Niesamowitą tradycją jest kolacja Kentucky Fried Chicken (KFC). Dla wielu japońskich rodzin spożywanie smażonego kurczaka Kentucky podczas świąt Bożego Narodzenia stało się zabawną tradycją, dodającą nieoczekiwanego akcentu temu świętu.

Święta Bożego Narodzenia na świecie KFC Japan

3. Polska

W Polsce Boże Narodzenie ma swoje własne połączenie tradycji i autentyczności. Choć dawanie prezentów i nabożeństwa religijne są niezbędne, zmiana następuje wraz z pojawieniem się filmu „Kevin sam w domu” i tradycją wkładania żywych ryb do wanny. Karp, główne danie wigilijne, często trzyma się przy życiu w kąpieli przed gotowaniem, gdyż według polskiej tradycji łuski przynoszą szczęście. Czy możesz sobie wyobrazić taki sposób świętowania Bożego Narodzenia na świecie?

4. Europa Środkowa

Wśród światowych tradycji bożonarodzeniowych odnajdujemy tradycje środkowoeuropejskie, w których ciemna postać Krampusa dodaje mrocznego akcentu Bożym Narodzeniom. Ten rogaty demon o koziej budowie karze niegrzeczne dzieci i towarzyszy Świętemu Mikołajowi w bardziej groźnej roli. Podczas Nocy Krampusa dorośli biorą udział w paradach w przerażających maskach, odtwarzając obecność tej demonicznej istoty. Wspaniała tradycja, która dodaje element tajemnicy do okresu Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia w świecie Krampus

5. Republika Czeska

W Czechach Boże Narodzenie przybiera nieoczekiwany obrót. Ježíšek, „Małe Dzieciątko Jezus”, jest nosicielem prezentów, który przybywa po kolacji wigilijnej z ogłoszonymi dzwonkami. Ponadto młode niezamężne kobiety praktykują dziwną tradycję: w Boże Narodzenie rzucają but przez ramię. Jeśli upadnie, wskazując na drzwi, mówi się, że pobiorą się w przyszłym roku.

6. Szwecja

W Szwecji ogromny kozioł bożonarodzeniowy, znany jako Kozioł Gävle, jest symbolem Bożego Narodzenia. Tę słomianą figurę stawiano od 1966 roku w pierwszą niedzielę Bożego Narodzenia. Tradycja sięga jednak dalej: w ciągu 53 lat swojego istnienia koza była atakowana i spalana 36 razy, co stało się opornym i dziwnym szwedzkim zwyczajem.

Boże Narodzenie na świecie koza w Szwecji

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *