Prawa autorskie: Biblioteki depozytowe w Meksyku nie mogą wypożyczać dzieł bez zgody wydawców

Prawa autorskie: Biblioteki depozytowe w Meksyku nie mogą wypożyczać dzieł bez zgody wydawców
Bibliotekarz pomaga odwiedzającym Bibliotekę Narodową w Meksyku w maju.Fotografia dzięki uprzejmości

Książki, piosenki, filmy i inne treści stworzone w Meksyku nie mogą być przeglądane w trzech bibliotekach depozytowych tego kraju bez uprzedniej zgody właścicieli praw autorskich. Narodowy Sąd Najwyższy orzekł, że Biblioteka Meksyku, Biblioteka Narodowa i Biblioteka Kongresu muszą mieć pozwolenie na digitalizację posiadanych materiałów i udostępnianie ich opinii publicznej. Decyzję skrytykowali autorzy, bibliotekarze i aktywiści, którzy uznali ten środek za „śmieszny” i „niepotrzebny” i mógł wpłynąć na pozostałe biblioteki w kraju.

Wydawnictwa, wytwórnie płytowe, producenci filmowi i telewizyjni zostali przedstawieni Lipiec s Grudzień 2021, Two Cases to Declare Unconstitutional the Public Library Act 2021. Zasoby koncentrowały się w szczególności na artykułach odnoszących się do bibliotek depozytowych, czyli takich, które otrzymują bezpłatnie wszystkie dzieła stworzone w Meksyku w celu ich przechowywania, konserwacji i konsultacji społecznych. W przypadku każdego opublikowanego dzieła wydawcy i producenci muszą zgodnie z prawem dostarczyć dwa egzemplarze do każdej biblioteki depozytowej, a także zrobić to w formie cyfrowej. Baza umożliwiła Bibliotece Meksyku, Bibliotece Narodowej i Bibliotece Kongresu umożliwienie społeczeństwu dostępu do tych treści.

Przedstawiciele branży, tacy jak Krajowa Izba Wydawnicza czy Krajowa Izba Filmowa, bronili w oświadczeniu po orzeczeniu: „To zagraża prawu autorskiemu”. Chociaż sąd odmówił uznania tego przepisu za niekonstytucyjny, zdecydował, że „ustawa o bibliotekach publicznych musi podlegać przepisom federalnego prawa autorskiego”. Zdaniem skarżących orzeczenie „zapewnia pewność prawa” w stosowaniu prawa i „zachowuje prawa własności intelektualnej”.

Jednak bibliotekarze, aktywiści i autorzy, tacy jak Vivian Appenchochan, Isabel Zapata czy Karla Wessler, skrytykowali ten środek. Dla Alejandry Quiroz, bibliotekarki od pięciu lat w Bibliotece Vasconcelos, jednej z najważniejszych bibliotek w Mexico City, mediacja jest „śmieszna”, ponieważ „przeczy całemu znaczeniu” tych instytucji. „Przepisy stanowią, że depozyt prawny ma na celu zachowanie opublikowanego dzieła w stanie i udostępnienie go opinii publicznej, a społeczeństwo musi mieć dostęp do materiału bez uprzedniego zezwolenia” – mówi.

Grecia Macias, adwokat z Digital Rights Defense Network, przekonuje, że orzeczenie, które nie zostało jeszcze opublikowane przez Sąd Najwyższy, „daje wydawcom szansę na przeciwdziałanie bezpłatnemu konsultowaniu wielu materiałów”, ponieważ otwiera również możliwość, że kopie dostarczane posiadają „zamki”, które uniemożliwiają ich kopiowanie, przenoszenie lub tłumaczenie. – Obawiamy się, że w wyroku nie została uwzględniona jedna z zasad prawa, a mianowicie interes publiczny, jakim jest zachowanie utworów i promowanie dostępu do wiedzy i kultury – mówi prawnik.

Zarówno Queiroz, jak i Macias wyrazili obawy, że środek może „ustanowić precedens”. „Problem polega na tym, że jest on powielany w pozostałych bibliotekach w kraju” – mówi Keyrouz. Bibliotekarz rozumie, że ustawa o bibliotekach wspólnych jest „słaba”. – Z tym zgadzamy się prawie wszyscy – mówi. Uważa jednak, że reakcja wydawców i producentów treści była „przesadna”. Mówi, że konsekwencje orzeczenia sądu są teraz „przeszkodą w dostępie do informacji”. „Biblioteki istnieją po to, by niwelować nierówności”, ostrzega.

Macias dodaje, że orzeczenie „może być wykorzystane do nękania bibliotek niedepozytowych”. „To odbiera ideę bibliotekom i czyni z nich tylko półkę z książkami” – dodaje. Ponadto adwokat dodaje, że „jest wiele krajów, które uznają wyjątki od praw autorskich w bibliotekach” i przytacza śledztwo przeprowadzone przez amerykańskiego bibliotekarza Kennetha Cruza. Według badania 186 krajów zaktualizowanego w 2017 r. ponad 30% regionów ma te wyjątki, w tym Stany Zjednoczone, Australia, Kanada czy Polska. „To imponujące, że uważa się, że biblioteki w Meksyku działają na rynku praw autorskich” — mówi Macias.

Zapisz się tutaj Dla mnie wiadomości Z EL PAÍS Mexico i otrzymuj wszystkie klucze informacyjne do wiadomości z tego kraju

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *