Prawdziwy sprawdzian projektu Erdogana dotyczącej tureckiej transformacji

W setną rocznicę powstania Republiki Tureckiej teraz indykPo raz pierwszy od 21 lat właścicielami są spadkobiercy dawnego Imperium Osmańskiego 28 maja Wybór zmiany geopolitycznego kursu kraju w niebezpiecznym i niepewnym świecie oraz w całkowitej transformacji strukturalnej. Obawiam się, że tym razem przemian dokona reżim, a nie opozycja.

Musimy pamiętać, że Erdogan się wzmocnił despota w Ankarze Po śmiertelnej kombinacji dla reżimu tureckiego; Niszczycielskie trzęsienie ziemi z 1999 roku, powtarzające się odrzucenie i Podwójne standardy w Unii Europejskiej i na Zachodzie Aby w pełni zintegrować Ankarę, ciągłe zagrożenie bezpieczeństwa narodowego terroryzmem kurdyjskim, wreszcie, po zamachach z 11 września, fala globalnego antyislamizmu.

Z wiatrem sprzyjającym tej fali „Narodowe oburzenie” Były burmistrz Stambułu, ErdoganaW 2002 roku objął stanowisko premiera i wywrócił do góry nogami struktury kraju Kemal Ataturk – Ojciec wszystkich Turków – Zbudowany, by integrować się z Europą, modernizować kraj i zapewniać stabilność w tym strategicznym filarze Zachodu – Turcja jest członkiem NATO od 1952 roku – Jest idealną platformą do interwencji i odstraszania w Trzy niestabilne regiony planety; stary pakt Warszawski I Morze Czarne. On Kaukaz i Azji Środkowej, i wreszcie Bliski wschód i wschodniej części Morza Śródziemnego.

Populista i demagog, Erdogan otoczył się swoją Partią Sprawiedliwości i Rozwoju w narodowej nauce i religii

Populizm i demagogia Erdogan ze swoją partią Akp Otulał się flagą narodową i religią i zastanawiał się nad wszystkimi filarami państwa kemalistowskiego i jego upadkiem. Wracam do islamu Jako podstawę narodu, stopniowo zmniejszaj siłę sił zbrojnych, wykorzystując „Nieudany pucz wojskowy” w lipcu 2016 r. do ostatecznego przedłożenia; Władza ustawodawcza po odcięciu przez Radę Legislacyjną gwarancji praw człowieka i działań politycznych oraz poddanych partii i naciśnij wyciszi dała radykalny zwrot geopolityczny na wschód w oparciu o dwa filary; Duma upokorzonego narodu i przywrócenie osmańskich klejnotów z deklaracją spadkobierca sułtanów W zeszłym roku zaprzeczyć dziedzictwu Ataturka.

Tym samym, po dwóch dekadach konsolidacji władzy, która uczyniła go najpotężniejszym prezydentem od czasów Ataturka, w 2023 roku stoi przed scenariuszem podobnym do tego, który miał miejsce w 2002 roku. Po gwałtownym trzęsieniu ziemi, które doprowadziło do śmierci tysięcy ludzi i wyraźnych dowodów jego wystąpienia. Korupcja i niekompetencja Dodaj ekonomię w swobodnym spadku z Inflacja blisko trzycyfrowa A zmęczeni mieszkańcy są wymagający Przywrócenie praw i wolności Przegrali w ciągu ostatnich dwóch dekad, oprócz wyraźnego odrzucenia klasy politycznej i kumoterskich elit, które plądrują ich przyszłość. Wojna rosyjsko-ukraińska, napięcia Syrii i Iraku I ostatnia wojna między Armenia i Azerbejdżan To tylko zwiększa obciążenie dla jej kruchej gospodarki i stawia pod znakiem zapytania „aktywną politykę zagraniczną” ostatnich dwóch dekad.

Liczy się nie to, kto głosuje, ale kto liczy głosyStalina

Mimo tych dominujących czynników Erdogana czekają wybory w maju 2023 r. Stawia na formułę, która zapewniła mu sukces w poprzednich wyborach, czyli; W swoim mechanizmie partyjnym V.I sieci patronackiew tym Kontrola mediówdział A Rozbita opozycja A co najważniejsze: jego kontrolę nad Komisja wyborczajak już powiedziałem Stalina „Ważne jest nie to, kto głosuje, ale kto liczy głosy”.

Ale tym razem sprawa jest inna, ponieważ opozycja jest zjednoczona z jednym kandydatem, a cały mechanizm propagandowy nie może stanowić niezrównoważonej sytuacji gospodarczej i społecznej oraz zewnętrznego biznesu, który nie generuje dochodów.

Po raz pierwszy od 2002 roku wybory nie dały absolutnego zwycięzcy w pierwszej turze

Rezultatem była kampania między Erdogana i Kilicdaroglu Że po raz pierwszy od 2002 roku w pierwszej turze nie było absolutnego zwycięzcy, a Erdoğan zdobył najwięcej 49,51% i rywal 44,88%. Druga tura będzie zależała od 7% jest niezdecydowanych i wskaźnik uczestnictwa. Będzie to również zależeć od tego, czy mechanizm systemu będzie w pełni sprawny, aby utrzymać sułtana u władzy. Poczekajmy więc na wszystkie sztuczki i narzędzia stosowane przez autorytarny reżim, który kontroluje wszystkie dźwignie władzy, a także na emocjonalny czynnik konfrontacji nauki i religii. „piąta kolumna” która opiera się na „zewnętrznych wrogach” narodu.

To dominująca polityka XXI wieku i już to widzieliśmy Węgry Urban, Morawiecki Polska , Mody Indie Fala Wenezuela Maduro Na przykład. Wszystkie sondaże i analitycy dają urzędującemu prezydentowi Erdoğanowi minimalne zwycięstwo, z wyjątkiem jakiegoś nieprzewidzianego incydentu – być może kolejnego trzęsienia ziemi, ataku Kurdów lub incydentu z Ukrainą i/lub Rosją – które uwydatniają prawdziwą kruchość tureckiej demokracji. Zwycięstwo Kilicdaroglu jest wysoce nieprawdopodobne.

Co oznaczałoby kolejne pięć lat rządów Erdogana i jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju?

Pytanie brzmi, co oznaczać będzie kolejnych pięć lat rządów Erdogana i Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, do której należy? W polityce wewnętrznej reżim zapamięta wybory z 2023 roku jako najgroźniejszy scenariusz dla swojej egzystencji i dlatego nie może się powtórzyć. Precedens rosyjskich wyborów w 2012 roku jest jasny i oczywisty.

stick

Od Erdogana oczekuje się polityki wewnętrznej „marchewka i patyk”czyli z jednej strony Zaostrzenie państwa policyjnego Z pozbawieniem praw i wolności, trudnościami lub wydaleniem Zagraniczne organizacje pozarządowePrzymusowe ustawodawstwo mające na celu zmniejszenie ram przerażającej i podzielonej opozycji oraz a bardziej agresywny nacjonalizm Z „wrogami ludu”, czyli Kurdami i innymi mniejszościami.

marchewka

Z drugiej strony „marchewka” oznacza bardziej szczegółowy podział sektorów gospodarki kraju; Dobrze zdefiniowany sektor międzynarodowy, który obejmowałby turystykaPrzemysł wydobywczy oparty na niższych kosztach pracy (promowanie inwestycji zagranicznych) i odpadach poflotacyjnych diaspora turecka -szczególnie w Niemcy i Zatokę Perskąoraz kolektywny sektor wewnętrzny z większą liczbą polityk społecznych i gospodarczych kontrolowanych przez administrację. Rynek, tradycyjna baza jego wiejskiej potęgi, oraz wojsko, jedyne poważne zagrożenie w przyszłości, prawdopodobnie otrzymają więcej subsydiów żywnościowych i podstawowych usług, aby zapewnić lojalność patronatu reżimu. Wszystkie działania gospodarcze, polityczne i społeczne muszą być pod kontrolą kierownictwa.

Na froncie zewnętrznym Erdogan będzie miał dwie opcje na przyszłość: kontynuację lub transformację

Na froncie zewnętrznym Erdogan będzie miał dwie opcje na przyszłość. ciągłość lub transformacja. Po szoku procesu wyborczego w maju 2023 r. reżim może wybrać dotychczasową politykę bycia częściowym sojusznikiem Zachodu w kwestiach bezpieczeństwa i obrony. Jej głównym partnerem są Stany Zjednoczone, które w delikatnym momencie strategicznego wycofania się Turcji potrzebują na frontach Bliskiego Wschodu, Kaukazu i Azji Środkowej powstrzymania lokalnych rewizjonistów, takich jak m.in. Iran, Azerbejdżan, Pakistan, Afganistan oraz aktywne mocarstwa regionalne, takie jak Chiny i Rosja. Twoi ulubieni partnerzy to NATO i Federacja Rosyjska Ponieważ zachowanie równowagi między nimi, zwłaszcza na Morzu Czarnym, Bałkanach i Półwyspie Krymskim, zależy od jego integralności narodowej oraz największego skupiska ludności i egzystencjalnych środków komunikacji, tj. Bosfor i Stambuł.

Jest prawdopodobne, że stosunki z UE pozostaną zimne i formalne, ponieważ obie strony działają jak ofiary i nie chcą awansować we wspólnym przedsięwzięciu i dalej robić interesów. Jest mało prawdopodobne, że Bruksela zacznie od propozycji zbliżenia z Ankarą i tureckim reżimem na Bliskim Wschodzie „Aroganccy i przymilni” Europejczycy Środek odwoławczy, gdy jest to konieczne z powodów wewnętrznych, do ofiary i najmniejszych uczuć jej rodaków.

Erdogan może zdefiniować swoją osmańską, islamską i rewizjonistyczną tożsamość

Z drugiej strony, gdy euforia z 28 maja zostanie przezwyciężona, Erdogan będzie mógł dalej określić swoje stanowisko Tożsamość osmańska islamistyczna i rewizjonistyczna, zmieniająca swoje stanowisko geopolityczne, definitywnie dołączając do koalicji antyzachodniej i definitywnie dołączając do tzw. „Kraje Południa” i żądać nowego porządku świata.

Transformacja nieprawdopodobna, ponieważ zostanie osiągnięta tylko wtedy, gdy spełnią się dwie rzeczy: zwycięstwo Rosji w wojnie z Ukrainą i całkowite załamanie tureckiej gospodarki bez pomocy Zachodu. Oba scenariusze są mało prawdopodobne w perspektywie krótko- lub średnioterminowej.

W każdym razie po 28 maja Erdogan będzie musiał ponownie zawrócić indyk Jeśli chcesz przetrwać i zwiększyć swoją moc przynajmniej do 2028 roku.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *