„Prawicowy, ale głęboko demokratyczny”: reakcje na śmierć Sebastiána Piñery

„Prawicowy, ale głęboko demokratyczny”: reakcje na śmierć Sebastiána Piñery

Zdjęcie aktowe z 14 stycznia 2006 r. przedstawiające byłego prezydenta Chile Sebastiána Piñery (2010–2014, 2018–2022) podczas kampanii wyborczej w Santiago (Chile).

Foto: EFE – Marco Messina

Były prezydent Chile Sebastian Piñera zginął we wtorek w wypadku helikoptera w Lago Rancho, sektorze na południe od Santiago.

📝 Sugerujemy: Były prezydent Chile Sebastián Pinera zginął w katastrofie lotniczej

Pinera, która była z trzema innymi pasażerami, była jedyną osobą, która zginęła w wypadku.

O jego śmierci poinformowało biuro samego byłego prezydenta sprawującego władzę w latach 2010–2014 i 2018–2022 oraz minister spraw wewnętrznych Karoliny Toha, która oświadczyła, że ​​Piñera zostanie odwołany z honorami państwowymi i narodowymi. Ogłoszona zostanie żałoba.

Wiadomości z wyrazami szoku i kondolencjami nie trzeba było długo czekać. Minister Sekretariatu Publicznego rządu Gabriela Burica Camila Vallejo wyraziła ubolewanie z powodu „tragicznej śmierci”:

Jeszcze zanim władze chilijskie potwierdziły ten fakt, przebywające w Izraelu biuro prezydenta Argentyny Javiera Mileya wyraziło swój smutek z powodu śmierci.

📰 Polecamy również: Chile, cztery dni w popiele: „Jakby zrzucili bombę atomową”

Do przesłania kondolencji przyłączyli się także byli prezydenci Argentyny Mauricio Macri i Cristina Fernandez.

Dodał: „Jak wszyscy wiedzą, nie mieliśmy tych samych pomysłów, ale zawsze łączyły nas stosunki pełne szacunku: był człowiekiem prawicowym, ale głęboko demokratycznym. Miło wspominam jego poczucie humoru i ciepło rodziny, którą poznałem w Chile. Cristina Fernandez de Kirchner złożyła im kondolencje.

Ze swojej strony Macri wyraził swój „głęboki smutek”:

Kilka minut później Kolumbia za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych złożyła kondolencje:

Prezydent Urugwaju Luis Lacalle Pue również wyraził ubolewanie z powodu śmierci byłego prezydenta Chile i podkreślił jego „pozytywne nastawienie”.

„Spotkałem się z Prezydentem Piñerą kilka lat temu. Zawsze był pozytywnie nastawiony do Urugwaju i osobiście. Wystarczy wspomnieć na przykład o ich wsparciu w postaci logistyki dostarczenia szczepionek w czasie pandemii. Chilijczykom i ich rodzinom moje kondolencje. RIP” – napisał na swoim koncie w serwisie społecznościowym. X.

Evo Morales, który był także odpowiednikiem Piñery na stanowisku prezydenta Boliwii, również odnotował tę wiadomość.

Sekretarz Generalny Organizacji Państw Amerykańskich Luis Almagro również wyraził ubolewanie z powodu tego, co się stało.

„Wyrażamy nasz głęboki żal z powodu śmierci byłego prezydenta Chile Sebastiana Piñery. Składamy kondolencje jego rodzinie i przyjaciołom i towarzyszymy całemu Chilijczykowi w tych chwilach żałoby.”

Główna kandydatka opozycji na prezydenta Wenezueli, Maria Corina Machado, również przesłała serdeczny hołd:

Rozumiał sprawę Wenezueli jako słuszną i słuszną; Z hojnością, kreatywnością i energią towarzyszył nam aż do ostatniej godziny. Machado podkreślił, że jego odejście oznacza ogromną stratę dla Chile, Wenezueli i wszystkich demokratów na świecie.

Głos zabrał także przywódca wenezuelskiej opozycji i były burmistrz Caracas Antonio Ledezma:

Wśród reakcji kolumbijskiego świata politycznego wyróżniają się przesłania byłych prezydentów Ivana Duque, Juana Manuela Santosa i Álvaro Uribe.

📌Możesz być zainteresowany: Byli prezydenci i inni kolumbijscy politycy reagują na śmierć Piñery

👀🌎📄 Czy słyszeliście już najświeższe wiadomości ze świata? Zapraszamy do obejrzenia ich w El Espectador.

📧 📬 🌍 Jeśli interesują Cię zagadnienia międzynarodowe, chcesz skomentować nasze treści lub uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem [email protected] Również [email protected]

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *