Agencja AJN. – W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim w stolicy Polski odbędzie się trójstronny szczyt prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Izraela Izaaka Herzoga i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w ramach kilku imprezy z okazji rocznicy. Zorganizowanie tego szczytu było możliwe dzięki gwałtownemu ociepleniu stosunków między Polską a Izraelem w ostatnich miesiącach. Pierwszym inicjatorem odnowionego zbliżenia był prezydent Herzog, w czasach rządu Bennetta Lapida, który pogorszył stosunki z Polską do bezprecedensowego poziomu. Od początku kadencji obecnego rządu izraelskiego pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Eli Cohena usunięto ostatnie przeszkody uniemożliwiające pełne przywrócenie stosunków między obydwoma krajami i podpisano w Warszawie globalne porozumienie otwierające drogę do wznowienie wysyłania delegacji izraelskich licealistów do Polski.
Paweł Japoński, polski wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny m.in. za stosunki z Izraelem, powiedział „Israel Hayom”, że dziś po kryzysie trwającym około pięciu lat panuje bardzo pozytywna dynamika i że w Warszawie panuje duży optymizm co do poprawy stosunków w najbliższych miesiącach. Według Japońskiego proces mianowania nowego ambasadora Polski w Izraelu już się rozpoczął. – Wkrótce będziemy mogli ogłosić nominację – mówi Jabłoński. Były minister spraw zagranicznych Jair Lapid zablokował powrót do Izraela byłego ambasadora Polski Marka Magerowskiego po uchwaleniu przedawnienia zwrotu mienia żydowskiego. To poważnie zepsuło stosunki między obydwoma krajami, aw polskim rządzie znaleźli się ludzie, którzy domagali się oficjalnych przeprosin od Izraela.
„Przyznajemy, że ten środek został zastosowany przez poprzedni rząd izraelski. Zostawiamy ten incydent za sobą” – dodał. Z kolei Polska szybko zaakceptowała nominację nowego ambasadora Izraela po wybuchu wojny na Ukrainie. Wynikało to również z ewakuacji ambasady Izraela z Kijowa i obywateli Izraela z Ukrainy, a także współpracy w zakresie bezpieczeństwa między obydwoma państwami. Mam nadzieję, że po powołaniu nowego ambasadora RP powrócimy na drogę dobrych stosunków w sferze politycznej, gospodarczej – z ich wielkim potencjałem – i społecznej; Dobre relacje trwają nie kilka miesięcy, ale dekady. Porozumienie podpisane w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Cohenem to historyczny krok. W końcu udało nam się rozwiązać problem, który z naszego punktu widzenia był problematyczny, a także budził krytykę w Izraelu: wyjazdy młodych Izraelczyków do Polski sprawiły, że wielu Izraelczyków postrzega Polskę jako kraj, w którym Niemcy popełniali zbrodnie. Sprawia to wrażenie, że Polska jest krajem niebezpiecznym i nieprzyjaznym dla Żydów i Izraela. Jeśli chce się budować dobre relacje między obydwoma krajami, trzeba uczyć młodsze pokolenie pozytywnych elementów, które były obecne w historii Żydów w Polsce iw czasach obecnych. Bardzo ważne jest zachęcanie młodych ludzi z obu krajów do wzajemnej komunikacji. Jeśli licealiści z Izraela poznają swoich kolegów z klasy z Polski, poznają się i dowiedzą się, że oglądają ten sam serial na Netflixie i lubią te same rzeczy, to zwiększy się zrozumienie i komunikacja”.
Według Japońskiego trójstronny szczyt prezydentów z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim będzie okazją do dalszego rozszerzenia wyjazdów młodzieży do Niemiec, a także do ustalenia wspólnych ram dla trzech krajów. , gdzie będzie można uczyć młodzież Izraela, Polski i Niemiec historii II wojny światowej. „Cieszymy się, że udało nam się dojść do porozumienia z Izraelem i mamy nadzieję, że razem z Izraelem uda nam się przekonać Niemcy, że program edukacyjny wymaga poprawy i rozszerzenia. Obecny polski rząd jest oskarżany o zbytnie skupianie się na historii” , ale musimy pamiętać i przeżywać to, co wydarzyło się na naszej ziemi, aby takie rzeczy się nie powtórzyły. W pewnym stopniu widzimy kontynuację zbrodni popełnionych podczas II wojny światowej także na Ukrainie, o innym zakresie i wymiarach. Rosjanie chcą zlikwidować elity Ukrainy i ukraińską tożsamość, a teraz chcą usunąć polską flagę z miejsca zbrodni katyńskiej, gdzie z rąk sowieckiej tajnej policji zginęły tysiące polskich oficerów.
Odnosząc się do zmiany polityki Izraela wobec wojny na Ukrainie od początku kadencji nowego rządu w Izraelu, Jabłoński mówi: „Czasami słyszymy głosy nawołujące do tego, by Izrael zrobił więcej dla Ukrainy. Ale wiele rzeczy dzieje się poza zasięgiem opinii publicznej”. „Zachęcamy wszystkich do wzmożenia wysiłków na rzecz pomocy Ukrainie, w tym Izraelowi”, ale rozumiemy jej ograniczenia w świetle rosyjskiej obecności w Syrii.
Japonski kategorycznie zaprzecza przypisywanym mu kilka dni wcześniej i szeroko relacjonowanym w izraelskich mediach komentarzom, według których polski rząd doradzał izraelskiemu rządowi w sprawie reformy prawa. „Nie doradzaliśmy premierowi Benjaminowi Netanjahu ani jego rządowi, a oni nie pytali nas o opinię, polski rząd nie uchwala ustaw w Knesecie” — wyjaśnia Japoński. „Jedyne, co powiedziałem, to to, że w przeszłości informowaliśmy zaprzyjaźnione rządy o procedurach prawnych przeprowadzanych w Polsce reform i ich celach oraz o reakcjach opinii publicznej – za i przeciw – Osobno interesuje nas też to, co dzieje się w Izraelu, interesuje nas to, co się dzieje w żadnym zaprzyjaźnionym kraju.Nie akceptujemy obcej ingerencji w nasze sprawy wewnętrzne, więc nie zamierzamy ingerować w wewnętrzne sprawy innych krajów.Nie konsultowałeś się z nami.Izrael nigdy nie był w sprawie reform.To jest twoja wewnętrzna sprawa. „
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”