Premier Polski zapowiada mobilizację Zachodu na rzecz Ukrainy

Premier Polski zapowiada mobilizację Zachodu na rzecz Ukrainy

Nowy polski premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że jego rząd będzie stabilnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i NATO i będzie dążył do zjednoczenia świata zachodniego dla wsparcia Ukrainy.

W swoim pierwszym przemówieniu do parlamentu, które poruszało wiele kwestii, Tusk wezwał do jedności klasy politycznej, zauważając, że nie może ona sobie pozwolić na podziały polityczne, gdy Rosja po drugiej stronie kraju rozpoczęła agresywną wojnę z Ukrainą. Które, jak wielu się obawia, mogą zostać rozszerzone w przypadku zwycięstwa Moskwy.

„Zadaniem Polski, zadaniem nowego rządu, ale także zadaniem każdego z nas jest głośne i stanowcze żądanie, aby cała społeczność zachodnia w pełni zaangażowała się w pomoc Ukrainie w tej wojnie” – stwierdził Tusk w oświadczeniu. Ambasador Ukrainy i byli prezydenci Polski, w tym bojownik antykomunistyczny Lech Wałęsa. „Będę to robić od pierwszego dnia”.

Tusk, wybrany w poniedziałek przez parlament, stoi przed m.in. wyzwaniami: przywróceniem standardów demokratycznych w swoim kraju, doprowadzeniem do uwolnienia środków unijnych zamrożonych w wyniku niedemokratycznych działań jego poprzedników oraz skonfrontowaniem się z drugiej strony ze skutkami wojny na Ukrainie Polski. granicami, a zarazem wschodnimi granicami Unii Europejskiej.

Podkreślił, że boli go słuchanie, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski próbuje przekonać światowych przywódców do dalszego wspierania Kijowa w wojnie z Rosją. Problemy Ukrainy nasilają się wraz ze zbliżaniem się zimy i zmęczeniem sojuszników finansowaniem jej obrony.

Dodał: „Mówią prezydentowi Zełenskiemu prosto w twarz, że nie mają już sił i że są wyczerpani”.

Tusk, centrowy premier w latach 2007-2014, wraca do władzy na czele szerokiej koalicji.

Wybory 15 października wygrała koalicja partii, które przeprowadziły oddzielne wybory, ale obiecały działać pod przywództwem Tuska na rzecz przywrócenia standardów demokratycznych, które uległy erozji w ciągu ośmiu lat rządów PiS, oraz poprawy stosunków z sojusznikami.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *