Prezydenci Meksyku i Stanów Zjednoczonych potwierdzili sojusz w obliczu regionalnych wyzwań – Escambray

Prezydenci Meksyku i Stanów Zjednoczonych potwierdzili sojusz w obliczu regionalnych wyzwań – Escambray

López Obrador i Biden podkreślili znaczenie zajęcia się migracją z perspektywy człowieka, odnieśli się do kwestii rozwoju regionu i zgodzili się co do znaczenia promowania środków promujących równość i wzrost gospodarczy.

Dwaj przywódcy rozmawiali o imigracji z humanitarnym podejściem, zwalczaniu fentanylu i handlu bronią. (fot. PL)

Prezydenci Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador i Stanów Zjednoczonych Joe Biden podkreślili w rozmowie telefonicznej sojusz mający na celu zachowanie wspólnych działań w obliczu regionalnych wyzwań.

We wspólnym oświadczeniu opublikowanym przez Prezydencję RP wskazano, że obaj przywódcy humanitarnie rozmawiali o migracji oraz walce z przemytem fentanylu i broni.

Z tekstu wynika, że ​​rozmawiali też m.in. o aktualizacji wspólnej granicy.

Dwaj prezydenci kontynuowali porozumienia wynikające z wizyty Elizabeth Sherwood Randall, doradcy prezydenta Bidena ds. Bezpieczeństwa narodowego, którą prezydent Meksyku przyjął w Pałacu Narodowym 2 maja.

Prezydenci podkreślili, jak ważne jest traktowanie migracji z humanitarnej perspektywy i potwierdzili swoje zaangażowanie w dalsze rozszerzanie normalnych tras przemieszczania się w regionie, tak aby migranci mogli ubiegać się o pozwolenia w krajach pochodzenia.

Poruszyli również kwestię rozwoju w regionie i zgodzili się co do znaczenia promowania działań promujących równość i wzrost gospodarczy w obu krajach oraz generujących większy dobrobyt wśród ich ludności.

Odnosząc się do walki z przemytem fentanylu i broni, prezydenci potwierdzili swoje zaangażowanie w zwalczanie tej plagi, która wyrządza wiele szkód obu społeczeństwom.

Zwrócili uwagę na utworzenie prezydenckiej komisji do walki z przemytem broni i fentanylu, a także zbliżające się rozpoczęcie dwunarodowej kampanii na rzecz przeciwdziałania narkomanii.

Wreszcie zajęli się modernizacją granic i potwierdzili swoje zaangażowanie we współpracę na rzecz poprawy infrastruktury i usług w regionie z korzyścią dla społeczności przygranicznych i handlu dwustronnego.

W szczególności zwracają uwagę na niedawne podpisanie przez Bidena prezydenckiego upoważnienia do rozbudowy drugiego lądowego portu wejściowego Mexicali i do zakończenia tego projektu do końca bieżącego roku.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *