Prezydent Brazylii krytykuje „jednostronne i selektywne” sankcje nałożone na ONZ

Rio de Janeiro (Brazylia), 20 września (Sputnik). – Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro skrytykował we wtorek „jednostronne i selektywne” sankcje wobec Rosji na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, chociaż unikał bezpośredniego nazywania kraju.

Odnosząc się do sytuacji konfliktowej na Ukrainie, brazylijski przywódca powiedział: „Nie uważamy, że najlepszą drogą jest przyjęcie selektywnych jednostronnych sankcji, które są niezgodne z prawem międzynarodowym”.

Bolsonaro dodał, że Brazylia sprzeciwia się „izolacji dyplomatycznej i gospodarczej” i że konsekwencje tej polityki są już odczuwalne w postaci rosnących cen żywności i paliw.

Skrytykował, że „kraje, które prezentowały się jako liderzy gospodarki niskoemisyjnej, zwracają się teraz do wykorzystywania brudnych źródeł energii” i podkreślił, że sankcje wpływają na ożywienie gospodarki i stosujących je krajów europejskich.

Bolsonaro podkreślił, że Brazylia przez cały czas próbowała uniknąć blokowania kanałów dialogu i poprosił o naleganie na tę drogę.

„Apeluję do stron. Nie przegap żadnej okazji do zakończenia konfliktu i zapewnienia pokoju”.

Brazylijski przywódca opowiedział się również za „natychmiastowym zawieszeniem broni”, a także za ochroną ludności cywilnej, osób nie biorących udziału w walce i krytycznej infrastruktury, aby pomóc ludności.

Podziękował też państwom, które kilka miesięcy temu współpracowały przy ewakuacji Brazylijczyków przebywających na Ukrainie w momencie wybuchu konfliktu: Słowacji, Polsce, Węgrom, Rumunii i Czechom. (Sputnik)

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.