Prezydent Brazylii przybywa do Argentyny na szczyt CELAC | Aktualności

Prezydent Brazylii Luis Inacio Lula da Silva przybył w niedzielę wieczorem do stolicy Argentyny, aby wziąć udział w siódmym szczycie szefów państw Grupy Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) oraz spotkał się ze swoim argentyńskim odpowiednikiem Alberto Fernandezem . .

Przeczytaj także:

Prezydent Lula rozpoczyna swoją pierwszą międzynarodową podróż w Argentynie

Lula da Silva przybył do Argentyny krótko po godzinie 21:00 i został powitany przez argentyńskiego ministra spraw zagranicznych Santiago Cafiero.

Siódmy Szczyt Szefów Państw CELAC upłynie pod znakiem powrotu Brazylii do Mechanizmu Integracji Regionalnej.

Na marginesie nowego szczytu CELAC prezydent Brazylii spotka się ze swoim odpowiednikiem Alberto Fernandezem i wiceprezydentem Cristiną Fernandez.

Wskazali od rządu argentyńskiego, że obaj przywódcy zamierzają przyspieszyć dyskusje na temat wspólnej waluty Ameryki Południowej

„Zdecydowaliśmy się kontynuować dyskusje na temat wspólnej południowoamerykańskiej waluty, której można używać zarówno do przepływów finansowych, jak i handlowych, obniżyć koszty operacyjne i zmniejszyć naszą podatność na zagrożenia zewnętrzne” – czytamy w oświadczeniu rządu Alberto Fernandeza.

Wyrażą też potępienie dla wszelkich form antydemokratycznego ekstremizmu i przemocy politycznej oraz zaapelują o umocnienie pokoju i demokracji w regionie.

Podczas spotkania oczekuje się ożywienia obszarów współpracy i dialogu zawieszonych przez byłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro.

Z tekstu wynika, że ​​Lula da Silva i Alberto Fernandez będą pracować nad kwestiami związanymi z walką z głodem i ubóstwem, zdrowiem, edukacją, zrównoważonym rozwojem, przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym i zmniejszaniem nierówności.

Poniedziałkowe spotkanie będzie pierwszym od ponad trzech lat spotkaniem prezydenckim Brazylii i Argentyny.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.