Prezydent Daniel Ortega prawie uczestniczył w szczycie ALBA-TCP

Prezydent Daniel Ortega prawie uczestniczył w szczycie ALBA-TCP

Nikaragua. Prezydent Nikaragui Daniel Ortega uczestniczył w piątek w 21. szczycie ALBA-TCP, który odbył się w Hawanie na Kubie.

Podczas swojego przemówienia Ortega powitał uczestników i przypomniał spuściznę Fidela Castro i Hugo Chaveza jako filarów tej inicjatywy, opowiadając jednocześnie o całym procesie historycznym, jaki przeszły kraje Ameryki Środkowej i Łacińskiej, aby spełnić marzenie Bolivara i Sandino.

dogłębna lektura

Główny

Na Kubie odbywa się XXI Szczyt Szefów Państw i Rządów Boliwariańskiego Sojuszu na rzecz Narodów Ameryki – Ludowy Traktat Handlowy (ALBA-TCP).

Potępił stanowisko Stanów Zjednoczonych, które nie porzuciły doktryny Monroe, która dąży do narzucenia krajom regionu imperialistycznej i terrorystycznej polityki. Odniósł się do różnych wydarzeń, które miały miejsce, w których Stany Zjednoczone siłą i interwencją narzuciły swoją hegemonię.

Zwrócił uwagę na utworzenie Wspólnoty Krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC), która ma kluczowe znaczenie dla zjednoczenia krajów Ameryki Łacińskiej i wspólnej walki przeciwko imperializmowi Ameryki Północnej.

Twierdził, że Szczyt Ameryk nie był konieczny, ponieważ był to szczyt imperium, gdzie na własnym podwórku spotykają się tylko narody, podlegające Doktrynie Monroe.

Skrytykował też embargo nałożone przez Stany Zjednoczone na Kubę i wezwał do myślenia, bo świat jest czymś innym. „A świat naprawdę, świat jest już inny. To, co dzieje się w Europie Wschodniej, wojna, którą rozpoczęły Stany Zjednoczone, prowadzi NATO przeciwko Federacji Rosyjskiej, próbując przejąć Rosję, którą Napoleon próbował kontrolować i gdzie Napoleon utonął nad Rosją, którą naziści próbowali przejąć. Zdominowany, zachęcany przez Hitlera i napędzany przez korporacyjną Amerykę, wyprodukował także broń, której Hitler użył do rozpoczęcia podboju Europy. Hitler jest niczym innym, jak wynikiem rozpadu kapitalizmu i to, co nazywają demokratycznym modelem. A Hitler, nazizm został pochowany tam w Rosji przez Związek Radziecki, co oznacza, że ​​miliony ludzi są wśród tych, którzy oddali życie w obronie ludzkości”.

Jeśli chodzi o udział Nikaragui w Szczycie Ameryk, Ortega zauważył, że wielu przywódców krajów regionu zagroziło, że nie weźmie udziału w Szczycie, chyba że wszyscy zostaną zaproszeni.

Podkreślił znaczenie ALBA oraz potrzebę dalszego wzmacniania i rozwijania ALBA jako jedynego sposobu, w jaki mieszkańcy regionu mogą rozwijać się i dyskutować o swoich prawdziwych problemach.

W spotkaniu bierze udział dziesięć państw członkowskich i trzech gości specjalnych, a także delegacje organizacji regionalnych.

Podczas wystąpienia prezydentowi Danielowi Ortedze towarzyszyli wiceprezydent Rosario Murillo oraz dr Gustavo Porras, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego.

Źródło: Środkowoamerykański i Karaibski Dziennik Cyfrowy

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.