Prezydent Ekwadoru może ratyfikować dwa traktaty ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie obronności

Prezydent Ekwadoru może ratyfikować dwa traktaty ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie obronności

Quito, 24 stycznia (EFE). – Prezydent Ekwadoru Daniel Noboa może ratyfikować dwa traktaty obronne ze Stanami Zjednoczonymi po tym, jak Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że nie wymagają one uprzedniej zgody Zgromadzenia Narodowego.

Obydwa traktaty, podpisane w rządzie Guillermo Laso (2021-2023), odnoszą się do statusu sił i operacji przeciwko nielegalnej transgranicznej działalności morskiej.

Kanclerz Gabriela Sommerfeld podczas spotkania z dziennikarzami w Quito określiła decyzję Trybunału Konstytucyjnego jako „bardzo dobrą wiadomość”, ponieważ skraca ona czas potrzebny na jej wdrożenie.

W następstwie decyzji Trybunału Konstytucyjnego do władzy wykonawczej Ekwadoru należało kontynuowanie operacji i powiadomienie Stanów Zjednoczonych, że wewnętrzny proces związany z tymi operacjami został zakończony.

Odpowiedź Trybunału Konstytucyjnego nadeszła w kluczowym momencie z punktu widzenia kwestii bezpieczeństwa w Ekwadorze, który jest świadkiem „wewnętrznego konfliktu zbrojnego” ogłoszonego przez Noboa przeciwko zorganizowanym grupom przestępczym, które klasyfikuje jako „terrorystyczne”.

Prezydent Ekwadoru Daniel Noboa ogłosił 9 stycznia „wewnętrzny konflikt zbrojny” w obliczu fali ataków i przemocy przypisywanych przestępczości zorganizowanej, która obejmowała porwania i zabijanie funkcjonariuszy policji, alarmy bombowe i palenie funkcjonariuszy policji. Pojazdy i jednoczesne zamieszki w więzieniach połączone z braniem zakładników zostały już uwolnione.

Podczas tych zamieszek uciekło około 90 więźniów, w tym Fabricio Colon Pico, uważany za jednego z przywódców gangu Los Lobos i oskarżony o planowanie ataku na prokurator Dianę Salazar.

Kryzys ten rozpoczął się wraz z ucieczką z więzienia Adolfo Macíasa „Vito”, przywódcy gangu przestępczego „Los Choneros”, zanim został przeniesiony i odizolowany w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Evie

cm/mł

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *