Prezydent Ekwadoru ujawnił prawdziwe przyczyny krzyża śmierci

Prezydent Ekwadoru ujawnił prawdziwe przyczyny krzyża śmierci

A Laso potwierdził w wywiadzie pokazanym w globalnej sieci telewizyjnej CNN, że wydał dekret uniemożliwiający powrót byłego prezydenta Rafaela Correi do ich kraju, co jest argumentem odmiennym od tego, co podano w oficjalnym ogłoszeniu postępowania, gdyż twierdzi, że jest społecznie poważny. niepokój.

Analitycy zwracają uwagę, że w przypadku przedterminowych wyborów, przewidzianych w dekrecie, największe szanse na wygraną ma właśnie Rewolucja Obywatelska (RC), ruch kierowany przez Koreę, który już pokazał swoją siłę w wyborach sektorowych w lutym ubiegłego roku. .

W wypowiedziach dla CNN Laso stwierdził też, że swoją decyzją nie przerwał cyklu demokratycznego, wręcz przeciwnie, zrobił to jako „akt wielkoduszności”, bo skrócił, zdaniem prezydenta, swój czas kierowania kraju z pozostałych dwóch lat do czterech lub pięciu miesięcy.

Rewelacje prezydenta wzbudziły wątpliwości, tak jak wszystkie oczy w Ekwadorze skupiły się dziś na Trybunale Konstytucyjnym (TK), oczekującym na orzeczenie Departamentu Sprawiedliwości w sprawie legalności krzyża śmierci.

Zgodnie z Magna Carta mechanizm ten może być zastosowany w przypadku objęcia funkcji przez Zgromadzenie Narodowe, w przypadku blokowania przez ustawodawcę planu rozwoju kraju lub w przypadku poważnego kryzysu politycznego i niepokojów wewnętrznych.

W tym sensie były prezydent Ekwadoru Rafael Correa, nawiązując do słów Laso dla CNN, dziwił się, że głowa państwa nigdy nie wspomniała o żadnych wewnętrznych niepokojach, tylko chciała rozwiązać zgromadzenie, by uniknąć dymisji.

Andyjski poseł i RC Virgilio Hernández mówi na Twitterze, odnosząc się do argumentu użytego do zrobienia miejsca dla krzyża śmierci.

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że sędziowie Enrique Herrera i Joel Escudero będą odpowiedzialni, przez Urząd Sprawiedliwości, za rozpatrywanie wniosków o stwierdzenie niekonstytucyjności wyroku śmierci.

W ten sposób Rada Konstytucyjna – która nie ma terminu na podjęcie decyzji – musi zdecydować, czy dekret wykonawczy nr 741, wydany przez prezydenta Lasso, który rozwiązał parlament, jest nielegalny, czy wręcz przeciwnie, musi pozostać w mocy.

npg/avr/nta

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *