Prezydent Gwatemali przebywa w Hiszpanii podczas ostatniego etapu swojego europejskiego tournée

Prezydent Gwatemali przebywa w Hiszpanii podczas ostatniego etapu swojego europejskiego tournée

Pierwszego dnia pobytu Prezydent spotka się z królem Filipem VI w Pałacu Zarzuela oraz z szefem Władzy Wykonawczej Pedro Sanchezem w Moncloa.

Zgodnie z porządkiem obrad opublikowanym tutaj przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arevalo spotka się z obiema postaciami podczas lunchu, który zostanie wydany na ich cześć w Pałacu Królewskim w Madrycie.

Oficjalna wizyta w Hiszpanii jest odpowiedzią na zaproszenie wystosowane przez króla Hiszpanii przed ceremonią inauguracji w tej stolicy na stanowisku prezydenta Gwatemali na lata 2024–2028, która odbędzie się 14 stycznia.

Planuje także jutro spotkać się z władzami iberyjskimi w siedzibie Federacji Organizacji Biznesowych oraz przeprowadzić rozmowy z władzami UNWTO.

Podczas swojej podróży, po wizycie na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa odbywającej się co roku w Monachium w Niemczech, głowa państwa spotkała się ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem i ustalili wspólne tematy, takie jak rozwój, zmiany klimatyczne czy wzmocnienie instytucji.

65-letni były polityk i dyplomata odwiedził także Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz siedzibę głównej francuskiej grupy biznesowej MEDEF w Paryżu.

W Brukseli podpisano protokół ustaleń w celu ustanowienia mechanizmu dwustronnych konsultacji z Unią Europejską.

Następnie przeniósł się do Genewy w Szwajcarii i wymienił poglądy z przedstawicielami Organizacji Narodów Zjednoczonych i Wysokim Komisarzem ds. Praw Człowieka.

Rozmawiał z prezesem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem w Lozannie, aby znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu gwatemalscy sportowcy kwalifikujący się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. mogli konkurować z flagą tego kraju.

Poinformował o tym na swojej prywatnej stronie w mediach społecznościowych

Arevalo z kolei dziękuje mu za wsparcie, jakie otrzymał po wygranych wyborach w 2023 roku i pozostawia konkretne strategiczne kwestie dla rozwoju relacji handlowych i gospodarczych.

jf/cynk

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *