Prezydent Meksyku rozpoczyna tournée po Ameryce Środkowej w Gwatemali

presidente-mexicano-inicia-en-guatemala-gira-por-centroamerica

Zgodnie z układem, który wciąż jest modyfikowany, López Obrador przybędzie do stolicy w czwartkowe popołudnie, a niedługo potem przeniesie się do Narodowego Pałacu Kultury, gdzie odbędzie się oficjalne powitanie.

Następnie odbędzie prywatne spotkanie ze swoim odpowiednikiem Alejandro Giamattim, które obejmie delegacje obu krajów, a ostatnie przesłanie ma zostać wysłane do prasy.

Będzie to czwarty raz, kiedy obie strony będą prowadzić dialog, po spotkaniu Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Meridzie na Jukatanie, państwowej wizycie w Meksyku w 2021 r. oraz udziale w szóstym Szczycie Głów Państw i Rząd. Wspólnota Krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC), we wrześniu tego samego roku.

Dla Romeo Ruiza, ambasadora Meksyku w Gwatemali, wizyta odzwierciedla wagę, jaką jego kraj przywiązuje do stosunków z Gwatemalą, główną granicą południową i kierunkiem eksportu z krajami Ameryki Środkowej.

W biuletynie misji dyplomatycznej Ruiz wymienił jako potencjalne tematy dialogu wspólne aspekty migracji, gospodarki i współpracy w ramach kompleksowego planu rozwoju i tworzenia miejsc pracy dla regionu.

Inne podejścia obejmują możliwość otwarcia nowego konsulatu meksykańskiego, połączenia linii kolejowych i przejść granicznych oraz uproszczenia procedur celnych w celu dostosowania stosunków dwustronnych do obecnych i przyszłych wyzwań.

Oficjalne dane plasują rynek meksykański wśród głównych miejsc docelowych dla gwatemalskiego eksportu, ponieważ w 2021 r. sprzedano tam tylko produkty za 592 mln dolarów, podczas gdy import przekroczył 2,8 mld dolarów.

Wymiana dwustronna zawiera ponad 40 umów od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1848 roku, a bezpośrednie inwestycje zagraniczne Meksyku osiągnęły tutaj prawie 200 milionów dolarów i będzie to okazja do podzielenia się z tymi biznesmenami.

Pobyt Lópeza Obradora w Gwatemali poprzedził ogłoszenie przez ministra spraw zagranicznych Marcelo Ebrarda porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi o tworzeniu krótkoterminowych miejsc pracy w Ameryce Środkowej, a tym samym zaatakowanie rosnącej imigracji z jej strukturalnych przyczyn.

Salwador będzie kolejnym przystankiem w piątek na trasie obejmującej Honduras, Belize i Kubę.

j/mm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.