Prezydent Namibii umiera w wieku 82 lat – DW – 04.02.2024

Prezydent Namibii umiera w wieku 82 lat – DW – 04.02.2024

prezydent NamibiaPrezydencja Republiki Południowej Afryki poinformowała w oświadczeniu, że Alhaji Geingob zmarł w niedzielę (4 lutego 2024 r.) w wieku 82 lat w szpitalu w stołecznym Windhoek, gdzie przechodził leczenie nowotworu.

Geingob był premierem przez dwanaście lat, co stanowi rekord długowieczności w kraju, zanim został jego trzecim prezydentem w 2014 r. i pierwszym, który nie pochodził z większościowej grupy etnicznej Ovambo.

Od najmłodszych lat poświęcił się działalności przeciwko reżimowi apartheidu w Republice Południowej Afryki, który rządził wówczas Namibią, zanim został zmuszony do emigracji, najpierw do Botswany, a następnie do Stanów Zjednoczonych.

W oświadczeniu podpisanym przez pełniącego obowiązki prezydenta Nangolo Mbumbę czytamy: „Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiam Państwa, że ​​dzisiaj zmarł nasz ukochany Haji Geingob, Prezydent Republiki Namibii”.

Prezydencja wzywa do „ciszy i spokoju”

W tekście wezwano do zachowania ciszy i spokoju, „podczas gdy rząd zadba o wszystkie niezbędne przepisy państwowe, przygotowania i inne protokoły”.

W styczniu Kancelaria Prezydenta poinformowała, że ​​biopsja przeprowadzona podczas rutynowego badania lekarskiego wykazała obecność „komórek nowotworowych” w ciele głowy państwa.

Półpustynny kraj w Republice Południowej Afryki, Namibia Jako jeden z ostatnich krajów na kontynencie uzyskał niepodległość w 1990 roku.

Wybory prezydenckie i do organów legislacyjnych zaplanowano na koniec roku.

mg (AFP, Al Jazeera)

Opera Namibijska w Niemczech

Ta przeglądarka nie obsługuje komponentu wideo.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *