Prezydent Panamy może wycofać kontrakt wydobywczy z legislatury

Prezydent Panamy może wycofać kontrakt wydobywczy z legislatury

Panama City, 22 września (Prensa Latina) Prezydent republiki Laurentino Cortizo ogłosił dziś, że ze Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) może zostać wycofana alternatywa dla kontrowersyjnej umowy podpisanej przez rząd i Minera Panama.

Podczas wizyty społecznej prezydent ujawnił reporterom, że woli poczekać na raport Komisji ds. Handlu i Gospodarki Rady Legislacyjnej, który zostanie przedstawiony w najbliższy poniedziałek wraz z wynikami konsultacji obywatelskich i wizytą w Urzędzie Kopalnia miedzi Donoso. , spółka zależna kanadyjskiej międzynarodowej korporacji First Quantum.

„Po otrzymaniu tego raportu decyzja zostanie podjęta” – powiedział głowa państwa, zdając sobie sprawę, że istnieje możliwość zmiany tej umowy, w trybie podobnym do tego, co miało miejsce w przypadku ustawy o przejrzystości i przejrzystości. Dostęp do informacji publicznej jest kwestionowany przez menadżerów mediów głównego nurtu.

Dla Cortizo istnieją precedensy wycofywania się z umów prawnych w celu wprowadzenia zmian, a odnośnie umowy wydobywczej stwierdził, że nie wierzy w kwestię niewiążących konsultacji, ponieważ nie mają one większego znaczenia.

Zapis ten był kwestionowany przez organizacje społeczne podczas demonstracji ulicznych i marszów protestacyjnych przeciwko projektowi, który w 2017 roku Sąd Najwyższy uznał za niekonstytucyjny.

W tym tygodniu United Popular Alliance for Life złożyło skargę karną do parlamentu w związku z obrazą Cortizo i obecną prezes Sądu Najwyższego, sędzią Maríą Eugenią Lopez, która pozwoliła kopalni na dalsze funkcjonowanie pomimo orzeczenia Sądu Najwyższego.

Odnosząc się do porozumienia, naukowiec i ekonomista William Hughes wyjaśnił Prensa Latina, że ​​statystyki dotyczące korzyści ekonomicznych kopalni pochodzą zwykle od zagranicznej firmy, co czyni je niewiarygodnymi.

Profesor Uniwersytetu Panamskiego uważa, że ​​obecność jednego źródła (firmy) powoduje wypaczenie dyskusji i poddaje w wątpliwość stanowisko rządu, zajmując stanowisko „niesprzeczne” z własnymi lub niezależnymi wypowiedziami.

Zgodził się także z organizacjami społecznymi i ekologicznymi wzywającymi do odrzucenia kontraktu na wydobycie i nalegał, aby władze dążyły do ​​modelu wzrostu, który proponuje prawdziwy rozwój, a nie drapieżny.

Wiersz / ga

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *