Prezydent RP zawetuje ustawę medialną

Prezydent Polski w poniedziałek zawetował propozycję ustawy medialnej, która zmusiłaby amerykańską firmę Discovery do rezygnacji z udziałów w polskiej telewizji TVN.

Dla wielu ludzi oznaczało to zwycięstwo wolności słowa i niezależności mediów w kraju, w którym normy demokratyczne są kwestionowane przez nacjonalistyczny rząd. Weto ma zostać przyjęte z zadowoleniem także w Waszyngtonie, który starał się bronić największej amerykańskiej inwestycji w Polsce.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że ustawa nie cieszyła się popularnością wśród wielu Polaków i byłaby ciosem dla reputacji Polski jako miejsca do robienia interesów.

„Kontrakty muszą być dotrzymywane” – powiedział Duda na konferencji prasowej w Warszawie, na której ogłosił weto. „To sprawa honoru dla nas Polaków”.

Ustawa, wcześniej zatwierdzona przez Izbę Poselską, uniemożliwiłaby podmiotom pozaeuropejskim posiadanie ponad 49% polskich stacji telewizyjnych lub radiowych.

W praktyce mogło to wpłynąć tylko na istniejącą firmę, Discovery Inc. , zmuszając amerykańskiego właściciela największej polskiej prywatnej sieci telewizyjnej TVN do sprzedaży większości lub nawet wszystkich swoich polskich udziałów.

Przywódcy polskiego rządu forsowali przepisy, argumentując, że dla bezpieczeństwa i suwerenności państwa ważne jest, aby żadna firma spoza Europy nie mogła kontrolować firm, które pomagają kształtować opinię publiczną.

Jednak wielu Polaków postrzegało ustawę, forsowaną przez rządzące Dudą Prawo i Sprawiedliwość, próbę uciszenia nadawcy za pomocą ekskluzywnej stacji informacyjnej TVN24 i wieczornego programu informacyjnego na głównym kanale, który oglądają miliony.

Połącz się z Voice of America! Subskrybuj nasz kanał youtube i aktywuj powiadomienia lub śledź nas w sieciach społecznościowych: Portal społecznościowy Facebooki Świergot mi Instagram.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.