Prezydent Salwadoru Bukele wygrywa reelekcję, zdobywając 84,6% głosów

Prezydent Salwadoru Bukele wygrywa reelekcję, zdobywając 84,6% głosów

Najwyższy Sąd Wyborczy Salwadoru ogłosił w piątek, że po zbadaniu 99,1% protokołów głosowania prezydent Nayib Bukele wygrał reelekcję, zdobywając 84,6% głosów.

Według ostatecznych obliczeń Manuel Flores z lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego Farabundo Martí zajął drugie miejsce z 6,4%.

Trzecie miejsce z wynikiem 5,5% zajął Joel Sanchez z prawicowego Sojuszu Nacjonalistów Republikanów (Arena). Za nim uplasował się były kapitan armii Luis Parada z Nuestro Tempo z 2,3%; Javier Renderos z Forza Solidaria z 0,7% i Marina Murillo z Salwadorskiego Frontu Narodowego z 0,6%.

Według spisu głosowało 52,1% Salwadorczyków uprawnionych do głosowania w kraju i za granicą. Reszta nie poszła do urn ani nie głosowała online.

Zwycięstwo Bukele potwierdziło przewidywania wszystkich sondaży, w tym prowadzonego przez jezuitów Uniwersytetu José Simeona Cañas, w którym idee Nuevasa pojawiły się z 81,1% głosów.

Będzie to druga pięcioletnia kadencja Bukele, który w 2019 roku zwyciężył w pierwszej turze, pokonując koalicję partii prawicowych. Nowe obowiązki obejmie 1 czerwca.

Cieszący się dużą popularnością prezydent Salwadoru oparł swoją kampanię wyborczą na walce z budzącymi strach gangami i przestrzegł Salwadorczyków, że jeśli jego partia nie wygra wyborów prezydenckich i legislacyjnych, wojna z tymi organizacjami przestępczymi będzie zagrożona.

Pomimo utrzymującego się sceptycyzmu wobec jego kandydatury ze strony partii politycznych i organizacji praw człowieka – za naruszenie konstytucyjnego zakazu uniemożliwiającego jego natychmiastową reelekcję – Bukele zdołał przekonać wymiar sprawiedliwości do zezwolenia na jego kandydaturę.

W niedzielę, wkrótce po zakończeniu głosowania i podczas wydarzenia, które zgromadziło tysiące jego zwolenników na placu Civica w historycznym centrum San Salvador, Bukele ogłosił się zwycięzcą i oświadczył, że pobił „wszelkie rekordy wszystkich demokracji w całej historii”. mimo że nadal nie było oficjalnych wyników.

„Żaden projekt nigdy nie zdobył takiej liczby głosów, jaką zdobyliśmy dzisiaj” – dodał w towarzystwie żony z balkonu Pałacu Narodowego: „To najwyższy odsetek w historii”.

Bukele powiedział również, że idee Nuevasa zdobyły 58 z 60 deputowanych w Zgromadzeniu Ustawodawczym, co jest kluczowym punktem dla utrzymania systemu nadzwyczajnego i jego polityki bezpieczeństwa ukierunkowanej na zwalczanie gangów.

Oczekuje się, że Sąd Wyborczy rozpocznie w ciągu najbliższych kilku godzin ostateczną kontrolę wyborów przedstawicieli.

Potwierdzenie zwycięstwa Bukele komplikowała awaria systemu transmisji, która umożliwiła digitalizację jedynie 6015 minut wyborów prezydenckich, pozostawiając do zakończenia 2547 minut. Sąd nakazał rozpoczęcie końcowego procesu liczenia głosów, mającego na celu zapoznanie się ze wszystkimi zapisami i policzenie głosów metodą głosowania.

Bukele stał się fenomenem politycznym ze względu na swoją politykę bezpieczeństwa. Dwa lata po wprowadzeniu w życie jego rygorystycznego reżimu zwalczającego gangi w więzieniach nadal przebywa ponad 76 000 osób, w większości bez wyroku.

Organizacje krajowe i międzynarodowe przesłuchują Bukele w sprawie łamania praw człowieka, ale prezydent oskarża je o obronę przestępców, którzy kontrolują dużą część regionu od ponad trzydziestu lat.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *