Prezydent Wenezueli ponawia pragnienie dialogu politycznego

maduro PSUV

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro potwierdził dziś swoją gotowość do dialogu z organizacjami politycznymi kraju, po potwierdzeniu nowych kierunków z najbardziej radykalnymi frakcjami prawicowymi.

Po spełnieniu warunków, ustalonej agendy, miejsca spotkania i uzgodnionych metod pracy, przystępujemy do dialogu w dobrej wierze. Udało nam się wezwać i postawimy wenezuelską opozycję na stole” – napisał prezydent na portalu społecznościowym Twitter.

W tym tygodniu delegacja z Norwegii przybyła do tego kraju południowoamerykańskiego, aby pośredniczyć w końcowych negocjacjach między rządem boliwariańskim a grupą opozycyjną kierowaną przez byłego posła Juana Guaido, który w 2019 roku został uznany przez Stany Zjednoczone za odpowiedzialnego prezydenta.

Podczas niedawnego spotkania roboczego z krajowym kierownictwem Socjalistycznej Zjednoczonej Partii Wenezueli (PSUV) Maduro nalegał, aby ten nowy proces bezczelnie stawiał kwestie narodowe na stole.

W tym sensie szef państwa zasugerował, jako preludium do przesunięcia rozmów, by ekstremistyczna opozycja promowała zniesienie wszelkich środków przymusu stosowanych przez Waszyngton wobec Wenezueli w ramach swojej strategii zmiany reżimu.

Podobnie domagał się uznania prawowitych i konstytucyjnych władz kraju, w tym Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) wybranego 6 grudnia 2020 r. przez przytłaczającą większość Zjednoczonej Partii Socjalistycznej i jej sojuszników z wielkiego bieguna narodowego.

Zwrot wenezuelskich funduszy państwowych z zagranicznymi bankami oraz zrabowane towary i aktywa, takie jak firma naftowa Citgo (USA) i firma chemiczna Monómeros (Kolumbia), również skupiają się na żądaniach rządu boliwariańskiego.

Prezydent Wenezueli stwierdził również, że spotkania przy stole dialogowym powinny być jawne i składać się z wypowiedzi, aby zmaksymalizować przejrzystość rozmów między władzą wykonawczą a opozycją.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *