Problemy z bezstronną oceną odbudowy po pandemii

Analiza działań mających na celu odbudowę po skutkach światowego kryzysu zdrowotnego w ostatnich trzech latach była centralnym punktem spotkania na szczycie tzw. grupy kontaktowej tej grupy 120 krajów poświęconej problematyce tej choroby.

Jako pierwszy na te trudności zwrócił uwagę prezydent Azerbejdżanu i przewodniczący Ruchu Państw Niezaangażowanych Ilham Alijew, wzywając do wzmocnienia współpracy południe-południe oraz obrony zasad suwerenności, równości i wzajemnych korzyści państw, na podstawie „potrzeb”. prywatny, nie narzucony.

Ostrzegł także przed zmianami zachodzącymi w sytuacji międzynarodowej, charakteryzującymi się zagrożeniami wynikającymi z naruszenia zasad suwerenności i nieingerencji oraz niebezpieczeństwami wiszącymi nad pluralizmem.

Władca Azerbejdżanu podkreślał potrzebę zreformowania Rady Bezpieczeństwa ONZ, określając tę ​​organizację jako „pamięć przeszłości, która nie odzwierciedla rzeczywistości teraźniejszości” i wzywał do zwiększenia liczby członków tego gremium, aby Więc. bardziej reprezentatywny.

W związku z tym zażądał stałej siedziby dla krajów sprawujących rotacyjną prezydencję Ruchu Państw Niezaangażowanych.

Alijew i inne osobistości biorące w nim udział skrytykowały selektywne podejście i podwójne standardy stosowane w wielu aspektach polityki międzynarodowej i podkreśliły znaczenie solidarności, jedności i szacunku jako kluczowych czynników w chwili, przez którą przechodzi dzisiaj ludzkość.

Na spotkaniu w Baku potępiono stosowanie środków przymusu, sankcji i jednostronnej blokady, jakiej doświadczyły różne kraje niezaangażowane, takie jak Kuba.

W związku z tym kubański wiceprezydent Salvador Valdez powiedział, że zaostrzenie blokady nałożonej przez Stany Zjednoczone na wyspę osiągnęło bezprecedensowy poziom.

Podkreślił jednak, że jego kraj opracował pięciu kandydatów na szczepionki, z których trzy stały się wysoce skutecznymi szczepionkami przeciwko Covid-19.

Szef kubańskiej delegacji podkreślił, że Kuba jest gotowa udostępnić krajom rozwijającym się postęp, jaki czyni jej środowisko naukowe w obliczu pandemii COVID-19.

Wielu mówców ostrzegało, że świat przechodzi proces transformacji w trakcie „największej konfrontacji od zakończenia zimnej wojny” i jej światowych reperkusji.

W tym kontekście prezydent Azerbejdżanu przestrzegł przed rosnącą tendencją do kolonializmu, przypominając, że Ruch Państw Niezaangażowanych powstał w ramach procesu dekolonizacji, i wezwał Francję do poszanowania praw jej kolonii za granicą i przeprosin za kolonialną przeszłość .

Negatywne skutki zmian klimatu były jednym z innych tematów omawianych na sesji plenarnej, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla małych państw wyspiarskich oraz potrzeby finansowania dostosowania się do tego zjawiska.

Szczyt zakończył się zaplanowanym raportem zawierającym przebieg spotkania i zatwierdzającym decyzję ruchu o przedłużeniu mandatu Azerbejdżanu do końca 2023 roku (powinien był zakończyć się w 2022 roku) na czele państw niezaangażowanych, kiedy to przejdzie w ręce Ugandy.

ro/vc

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *