Proszą Kongres o zdymisjonowanie rzecznika praw obywatelskich w Gwatemali

Papież Franciszek wzywa do piękna opartego na różnorodności wszystkich

Na wniosek przewodniczącego tego organu, Manuela Conde i większością (11 głosów) wniosek zostanie teraz przeniesiony na posiedzenie plenarne, a Rhodas nie będzie miał możliwości przedstawienia swoich argumentów na temat rzekomego niewyjazdu na wakacje w celu wzięcia udziału w procesie wyboru rektora Uniwersytetu San Carlos.

W obliczu nieuchronnej groźby impeachmentu, przewodnicząca Winaq Sonia Gutierrez nazwała dzisiejszą decyzję „niefortunną i bez wsparcia prawnego i technicznego”.

Ze swojej strony deputowany opozycji Bernardo Arevalo, szef ruchu nasiennego, uznał głosowanie za „nieodpowiedzialne i kapryśne ze strony tych, którzy mszczą się na PDH”.

„Wniosek nie został złożony na podstawie dogłębnej analizy Komitetu Praw Człowieka jako całości, ale na podstawie decyzji kilku osób, które działają z autorytetem, narzucają, a nie spierają się i mszczą rolę, jaką odegrali” napisał na swoim osobistym koncie na portalu społecznościowym Twitter.

„Zbrodniczy sojusz, który zarządza tak dużą władzą publiczną i stanowi większość w Kongresie, ma tyle samo sztuczek, by stłumić tych, którzy odważą się z nim walczyć, co Jordan Rodas. „Tylko organizacja społeczna będzie w stanie ich pokonać” – napisał były kandydat na wiceprezydenta Jonathan Mincus o Ruchu Sid (2019).

To nie pierwszy raz, kiedy Kongres próbował debatować o uchyleniu mandatu Rzecznika Praw Człowieka (PDH), ale nigdy nie dotarł do ustawodawcy.

Nawet sam prezydent Alejandro Giamatti publicznie wyraził niechęć do niego z powodu jego krytyki niektórych polityk rządowych.

PDH przeprosił za nieobecność na wtorkowym spotkaniu, ponieważ był na imprezie w Quito w Ekwadorze, a zamiast tego wysłał adwokata.

Rhodas został wybrany w 2017 roku, a jego kadencja kończy się w 2022 roku.

Obecnie OHCHR opracowuje odpowiedni proces na lata 2022-2027.

jha / mk

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.