Proszą o solidarność ze świadkiem masakry w Szeolu w Gwatemali (+ zdjęcie) – Prensa Latina

Proszą o solidarność ze świadkiem masakry w Szeolu w Gwatemali (+ zdjęcie) - Prensa Latina

Oxlag został aresztowany dzień wcześniej w San Juan La Laguna, kilka godzin po tym, jak wziął udział w akcji zorganizowanej przez lokalny komitet upamiętniającej 116 dzieci zabitych w wiosce Sheol w Koninie w hrabstwie Quiché w 1988 roku.

Z więzienia filozof Majów potwierdził w filmie, że zabójcy osiągnęli na razie swoje cele, ale „uwięzieni lub nawet martwi, głosy sprawiedliwości będą nadal rozbrzmiewać”.

Wyjaśnił: „Wiedząc, że porywacze, oprawcy i mordercy chcą mnie uspokoić, przyjechałem z Europy, aby uczcić i upamiętnić ciała 115 moich towarzyszy, którzy pozostali w studni”.

Ze względu na skargi, które Oxlaj od kilku dni promuje na portalach społecznościowych, aby upamiętnić 33 lata wydarzeń i poszukiwania sprawiedliwości, został wczoraj aresztowany i zabrany do Sądu Samobójczego Sololá pod zarzutem napaści na tle seksualnym.

Z tego powodu wspólnotowy komitet upamiętniający zamordowane dzieci zawiesił zaplanowane na ten dzień działania i wezwał do solidarności ze sprawą, którą uznał za formę.

W oświadczeniu instytucja ta potępiła ciągłe stosowanie zastraszania, prześladowania, prześladowań lub kryminalizacji w celu uciszenia głosów w obronie bezpieczeństwa ziemi, życia i sprawiedliwości.

Tekst potwierdza, że ​​„te działania nie będą w stanie uciszyć głosów i płaczów tych dzieci, które pozostały w tej ciemnej studni. Odpowiedzialni zostaną postawieni przed sądem i ukarani”.

21 maja 1988 r. Gwatemalski personel wojskowy, w zmowie z władzami rządowymi, przejął kontrolę nad wioską Szeol i przez kilka godzin torturował więźniów i gwałcił kobiety.

Dzieci porywano i wrzucano do studni pełnej wody i ekskrementów żołnierzy, gdzie stopniowo topiły się, z wyjątkiem Oxlaga, który niedawno zeznawał o wydarzeniach na wirtualnych forach.

Od 2008 roku jedyny ocalały domagał się sprawiedliwości przed rządem Gwatemali, ale sprawa nie przyniosła znacznych postępów.

ga / mmc

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *