Protest Urugwaju przeciwko neoliberalizmowi prezydenta Lacalle’a

Protest Urugwaju przeciwko neoliberalizmowi prezydenta Lacalle'a

Ulice Urugwaju, zawsze pełne ludzi z termosem i słomką do ssania kumpla, stały się miejscem dla tysięcy robotników domagających się, między innymi, podwyżki płac przez rząd. Kulminacją ruchów będzie 7 lipca strajk generalny w kraju.

prawicowy system prezydencki Louis Lacalle Bowielobarwnej koalicji, której ojciec rządził również małym krajem Ameryki Południowej (1990-1995), wygrał referendum w marcu zeszłego roku, Ustawa o pilnych rozważaniach (LUC), swojego sztandarowego projektu, wspierającego neoliberalne przepisy władzy wykonawczej.

Wynik powszechnego referendum sprawił, że 135 z 476 artykułów tzw. LUC, o które wnioskowało wiele organizacji związkowych i społecznych, nie zostało zniesionych, ponieważ nie zostały dostatecznie omówione przez ludność. Jest to lista zmieniająca dziesiątki innych artykułów prawnych. Zmienia wiele kwestii, począwszy od warunków dostosowania cen paliw, po rolę spółek publicznych w gospodarce, edukacji, zatrudnieniu, bezpieczeństwie, możliwości zapłaty za towar gotówką, a także postępowania karnego w Urugwaju, poprzez zwiększenie kar za przestępstwa takie jak: jako okupacja przestrzeni publicznych i ograniczenie protestów ulicznych.

Urugwaj dzisiaj

Jest wiele okoliczności, które skłoniły pracowników Urugwaju, jednego z czterech członków Wspólnego Rynku Południa, który jest jego założycielem wraz z Argentyną, Brazylią i Paragwajem, do przeciwstawienia się prezydentowi, z którym domagają się spotkania. Cele kampanii, którą zdetronizował lewicowy szeroki front w trzech poprzednich okresach.

W tej chwili w Urugwaju panuje głód, co jest niezwykłe, ponieważ ten południowoamerykański kraj produkuje żywność dla 30 000 000 ludzi, podczas gdy jego populacja wynosi nieco ponad 3 000 000. Słynie z bydła, a na osobę przypada około czterech sztuk bydła.

To, że 100 000 Urugwajczyków nadal je w okolicznych popularnych garnkach, gdy pandemia COVID-19 ustępuje, jest wynikiem modelu, który niszczy państwo poprzez sprzedaż ważnych firm jako ćwiczenie gospodarcze i wsparcie polityczne ze strony ich promotorów; Lacalism i jego partnerzy Cabildo Abierto i Colorado Party.

Dla analityków politycznych obecna zmiana jest największą i najbardziej regresywną zmianą gospodarczą od czasu upadku dyktatury, ponieważ ta, która miała miejsce w latach 2002-2003, była wynikiem eksplozji kryzysów finansowych i bankowych zarówno w Urugwaju, jak i Argentynie. Ale to, co jest teraz stosowane, jest zimnym i świadomym modelem ekonomicznym i politycznym.

Prasa urugwajska ponownie opublikowała doniesienia i wiadomości o przypadkach głodu i niedożywienia w ośrodkach edukacyjnych w stolicy Montevideo, pięknym mieście z mostem na rzece La Plata, z którego regularnie odpływają statki do sąsiedniej Argentyny.

Neoliberalny rząd kierowany przez Lacalle’a wprowadza system, który pozostawia tysiące bez ochrony państwa, chociaż partia rządząca zaprzecza takim stanowiskom i dyskredytuje je.

Badanie przeprowadzone przez Usina de Percepción Ciudadana zebrało opinie mieszkańców na temat bezpieczeństwa i głodu, a 63% odpowiedziało, że 75% sektorów społeczno-gospodarczych o niskich dochodach nie ma środków na zakup żywności.

W sprawie bezpieczeństwa obywatela konsultował się z nim zdaniem „bezpieczeństwo publiczne było w cieniu spraw”. Wyniki pokazały, że 66% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, 16% się nie zdecydowało, 16% się nie zgadzało, a 2% nie wiedziało lub nie udzieliło odpowiedzi.

Z zaniepokojeniem opinii publicznej z powodu rosnącej przestępczości, minister spraw wewnętrznych Luis Alberto Heber pojawił się przed parlamentem w związku z rosnącą liczbą morderstw, napadów, napadów, rabunków i strzelanin w szkołach związanych z handlem narkotykami, co doprowadziło do roszczeń nauczycieli i członków rodzin dzieci w wieku szkolnym. Heber nie zaproponował jednak rozwiązania.

Jeśli dodać różne omawiane tematy, to rzeczywistość gospodarcza jest najbardziej niepokojąca. 14% podaje wyższe ceny, kolejne 14% bezrobocie, 10% niskie płace i 9% ubóstwo.

W obliczu krytyki z różnych sektorów władza wykonawcza chowa się za przyczynami zewnętrznymi, które już są obecne, ale nie wyjaśniają całego obrazu. Partia rządząca odnotowuje sukcesywne podwyżki paliw i cięcia w różnych regionach kraju.

Pomiary różnych firm zajmujących się opinią publiczną pokazują, że rząd Lacalle ma do czynienia z dość skomplikowanym kwartałem i prawdopodobnie czteromiesięcznym okresem od tego czasu – według gazety. GazetaNie jest już zasadne krytykowanie poprzedniego rządu Szerokofrontowego. W swojej narracji i uzasadnieniu swoich działań rząd zawsze stał na dwóch filarach.

Pierwszym z nich jest obwinianie wszystkiego na szeroki przedni lewy środek. Ale ta taktyka zaczyna robić wodę. Drugi jest bardziej stanowczy, który ma pokazać się bezpiecznym i bezbronnym wobec okoliczności zewnętrznych, ale bez nich, a to generuje jadowitą krytykę pod jego adresem i nie rusza palcem, by zmienić sytuację.

Usprawiedliwieniem problemu zewnętrznego jest wojna rosyjsko-ukraińska, a lament wewnętrzny odnosi się do pandemii COVID-19. W przeciwieństwie do tego, mimo że sytuacja gospodarcza i społeczna w Urugwaju jest poważna, eksport zwiększa otyłość dużej społeczności biznesowej.

popularne ruchy

Od początku tego miesiąca związki zawodowe należące do Centrum Związków Zawodowych Urugwaju (PIT) i Krajowego Kongresu Pracowników (CNT) – PIT-CNT – ogłosiły siódmy strajk generalny w obronie jakości pracy i wynagrodzenie, które zostało już przyjęte przez wiele związków i organizacji społecznych.

Tymczasem ulice i powietrze przeniósł się”zapewnił prezes Federacji Urzędników Zdrowia Publicznego (FFSP), Martin Pereira, który zauważył, że lista wezwań do paraliżowania działań jest długa i obejmuje zarówno sektor publiczny, jak i prywatny.

Pereira potępił prześladowania i sądownictwo niektórych sektorów pracy, takich jak edukacja i gaz, i podkreślił, że wszystkie związki zmobilizują się w obronie praw i osiągnięć, które rząd chce ignorować. Podkreślił, że z tego powodu 7 lipca przeprowadzimy dużą mobilizację, w której wezmą udział inne organizacje społeczne, grupy bezrobotnych i ludność w ogóle.

Lider podkreślił, że „słowo jest dla rządu. Dziś rośnie inflacja, płace tracą siłę nabywczą, spada realne bezrobocie i panuje głód. Z tego powodu ruch związkowy będzie udzielał odpowiedzi, jak to zawsze robił ”.

Tymczasem system pracuje dalej Prześlij nową fakturę księgowąAdministracja dokonuje przeglądu zeszłorocznych alokacji budżetowych iw razie potrzeby zmienia niektóre z nich.

Dla ekonomistki Gabrieli Mordeckiej, Złożona panorama inflacji może odegrać ważną rolę w prezydenckim raporcie.

Powiedział, że choć rząd zapowiedział „postęp w odzyskiwaniu pensji i emerytur pracowników sektora publicznego”, nie wiadomo, czy później nałoży potrącenie, które pociągnie za sobą zwrot pensji. „dużo mniejszy”.

Związki zawodowe i ich afilianci obawiają się dalszej prywatyzacji spółek publicznych, takich jak Antel, na rzecz telekomunikacji, które zostały przekazane pięciu firmom prywatnym, które przywódcy związkowi w tej branży nazwali „atakiem na kraj”. Suwerenność jest zgodna z modelem neoliberalnym i prywatyzacją”.

W tym miesiącu doszło do strajków w transporcie, przemyśle, urzędnikach państwowych, edukacji, służbie zdrowia i budownictwie, z demonstracjami ulicznymi i żądaniami partii rządzącej.

Według politologa Antonio Cardarillo opozycja jest kierowana przez FA, a dziś na jej czele stoi były lider PIT-CNT Fernando Pereira, Na żyznym gruncie, aby jego waga miała znaczeniejako główny sojusznik ruchów związkowych.

Według Cardarillo, FA „historycznie” wiedziała, jak wykorzystywać kwestie gospodarcze jako przedmiot dyskusji, a po trudnym starcie po porażce wyborczej w 2019 r. 2022 przybywa „wzmocniony” przez swój charakter jako siły opozycyjnejMożesz więc wykorzystać ten moment na swoją korzyść.

Jest bardzo prawdopodobne, że prezydent Lacalle, odpowiadając przed Parlamentem, udzieli pracownikom jakiejś odpowiedzi, ponieważ jego nadzieje na reelekcję w 2024 r. mogą zostać rozwiane.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.