Protesty nadal domagały się dymisji prezydenta Gwatemali – Prensa Latina

Urugwajscy naukowcy nie zgadzają się z rządowymi środkami zwalczania wirusa Covid-19 - Prensa Latina

Miejska policja drogowa (PMT) poinformowała, że ​​mieszkańcy odcięli ruch drogowy w obu kierunkach na 37. kilometrze drogi do Pacyfiku, przy wjeździe do San Vicente Pacaya, Escuintla.

Również ufortyfikowane, są pikiety na 63 km tej samej autostrady i na 178 km drogi na południowy zachód, na moście Castelo Armas, w prowincji Ritalulio.

Podobnie wyszli, aby zaprotestować na 261 kilometrze CA-14 we wsi Köbelgwitz, Kuban; w północnym sektorze poprzecznym kilometry 427 i 511; W Raxuhá i Ixcán oraz na 211 km od trasy 7E-W, w Tucurú, Alta Verapaz.

„Kontynuujemy naszą walkę, jesteśmy świadomi, że wpływamy na część populacji, ale konieczne jest przestać milczeć i dać się słyszeć” – powiedzieli liderzy społeczności, uzasadniając blokowanie i zakłócenia generowane przez ruch uliczny.

Dzień wcześniej organizacje tubylcze i chłopskie zajęły ponad 60 ważnych punktów autostradowych w kraju, aby wesprzeć wezwanie do strajku narodowego, aby zażądać odejścia Giamattiego i prokuratora generalnego Consuelo Porrasa.

Do nagromadzonego powszechnego niezadowolenia z powodu złego zarządzania epidemią Covid-19, decyzja Porrasa o zwolnieniu w zeszły piątek została dodana najbardziej widoczną twarzą walki z korupcją, prokuratorem Juanem Francisco Sandovalem, który opuścił kraj dzień później za narażenie życia . Tutaj uważa się to za czyn bezprawny, a nazwisko Naczelnego Prokuratora zostało dodane do Giamattiego w żądaniach rezygnacji podniesionych poprzedniego dnia przez organizacje rdzennej ludności, studentów, chłopów, kobiety i partie opozycyjne.

Tak zwany strajk ogólnokrajowy niemal we wszystkich prowincjach odczuły protesty przed parlamentem, skwerami i parkami, które rdzenni przywódcy określili jako „dzień zwycięstwa nad korupcją i zmianami w państwie”.

W tej stolicy kultowy Plaza de la Constitución i siedziba deputowanego były sceną pokojowych demonstracji przeciwko zwolnieniu Sandovala i rezygnacji Giamattiego rok i sześć miesięcy po tym, jak doszedł do władzy z niespełnionymi obietnicami, jak wspominają na kocach. i naklejki.

Narodowa mobilizacja miała wyraźny front ruchów, kierowanych przez 48 kantonów Teutonicapan, parlament Xinka, grupy społeczne, stowarzyszenia uniwersyteckie i opinię publiczną jako wyraz nieuchwytnej jedności w ostatnich walkach Gwatemali, podkreślają analitycy.

ga / mm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *