Prywatyzacja giganta elektroenergetycznego Eletrobras pokonuje ostatnią przeszkodę

Ponad 4 miliony szczepionek przeciwko Covid-19 przybyło z Kovacs do Wenezueli
Ta treść została opublikowana 18 maja 2022-22:23

Rio de Janeiro, 18 maja (EFE). – Trybunał Obrachunkowy (TCU), organ nadzorujący wydatki publiczne w Brazylii, zatwierdził w środę propozycję prywatyzacji Eletrobras, największej firmy energetycznej w Ameryce Łacińskiej, która zgodziła się na zakończenie procesu przez rząd przed październikowymi wyborami.

Wniosek, na mocy którego państwo odstąpi od kontroli nad elektroenergetycznym gigantem i jego modelem prywatyzacji, został zatwierdzony przez Sąd, organ powiązany z Kongresem, 7 głosami za i tylko 1 przeciwko sędziom, po kilkukrotnym zakwestionować sprzedaż firmy, która pokonała teraz ostatnią przeszkodę.

Jeśli rząd zdoła dokończyć niektóre biurokratyczne procedury, które wciąż są niezbędne do sprzedaży przed wyborami, biorąc pod uwagę, że nadal jest zależny od dostosowań z regulatorami giełdowymi zarówno w Brazylii, jak i Stanach Zjednoczonych, prywatyzacja Eletrobras będzie pierwszą znaczącą spółką państwową w administracji prezydenta Jaira Bolsonaro.

Początkową propozycją rządu było wystawienie akcji spółki na sprzedaż 13 maja, ale opóźnienia w postępowaniu sądowym zmusiły go do odroczenia oferty na termin, który nie został jeszcze ustalony, pomimo oczekiwań rynku, że proces odbędzie się w sierpniu. .

Proces ten jest priorytetem dla rządu skrajnie prawicowego lidera, który od objęcia urzędu w styczniu 2019 r. prowadzi politykę gospodarczą o wyraźnie liberalnym zabarwieniu, koncentrując się na prywatyzacji i ustępstwach, w celu zmniejszenia rozmiarów stan. .

Zgodnie z modelem sprzedaży zatwierdzonym przez Kongres w czerwcu ubiegłego roku, rząd sprywatyzuje Eletrobras, emitując nowe akcje spółki państwowej, które zostaną sprzedane na giełdzie w aukcji, w której państwo nie weźmie udziału.

Według wstępnych obliczeń prywatyzacja Eletrobras, poprzez ten proces kapitalizacji, mogłaby wygenerować około 21,3 miliarda dolarów dla państwa brazylijskiego i zmniejszyć jego udział w spółce z obecnych 60% do 45%.

Zatwierdzony model pozostawi spółkę bez wyznaczonego kontrolera i zniszczy kapitał spółki, która będzie zarządzana przez niezależną radę dyrektorów i prezydenturę, której członkowie są wybierani przez większościowego akcjonariusza.

I pomimo sprzedaży kontroli, proces ten gwarantuje państwu „złoty udział”, dając mu prawo weta w strategicznych decyzjach firmy.

Model wyklucza również ze sprzedaży Eletronuclear, spółkę zależną Eletrobras, która obsługuje trzy brazylijskie elektrownie jądrowe, oraz gigantyczną elektrownię wodną Itaipú, którą stan brazylijski współdzieli z Paragwajem i jest zarządzany przez państwo.

Eletrobras, odpowiedzialny za jedną trzecią produkcji w Brazylii, jest właścicielem około połowy linii przesyłowych w kraju, z łączną rozbudową ponad 70 000 km linii energetycznych i zdolnością wytwórczą około 50 000 megawatów.

Jedyny głos w TCU przeciwko prywatyzacji oddał sędzia Vital do Rego, który już w kwietniu poprosił o odroczenie procesu w celu przesłuchania kilku specjalistów, biorąc pod uwagę, że firma byłaby oferowana za znacznie mniejszą wartość niż jest.

Do Rigo ponownie poprosił w środę o zawieszenie procesu do czasu, gdy technicy sądowi zakończą badanie prawdziwej wartości długów sądowych firmy, którym przypisuje się niedoszacowanie Eletrobras, ale jego prośba została odrzucona stosunkiem głosów 7:1.

Mimo zgody członkowie sądu stwierdzili, że zarówno Ministerstwo Górnictwa i Energetyki, jak i państwowy Narodowy Bank Rozwoju Gospodarczego i Społecznego, który pomaga w tym procesie, muszą zastosować się do niektórych zaleceń organu przed przystąpieniem do sprzedaży. EFE

cm/wgm/dmt

(zdjęcie)

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *