Przedstawiają „martwa natura w Łodzi” w społeczności sefardyjskiej

Enlace Judío México e Israel – Still Life in ودódód to dokument, w którym obiekty i animacje opowiadają międzypokoleniowe historie pamięci, nienawiści i przetrwania. Został on zaprezentowany przez Ośrodek Badań Multisensorycznych 9 grudnia w środowisku sefardyjskim, w obecności jego dyrektora, polskiego dyrektora. Solomir Grunberg.

Grunberg komentuje, że zwłaszcza „Martwa natura w Łodzi” różni się od wielu innych filmów, a nawet filmów, które nakręcił wokół tematów Holokaustu.

Nagrodzony Emmy dokument został wyprodukowany przez Barbarę Grunberg.

W wydarzeniu wzięło udział dwóch ambasadorów: ambasador Izraela w Meksyku Zvi Tal oraz ambasador Polski w Meksyku Maciej Zetara. W spotkaniu uczestniczyli także pan Marcos Chabot, przewodniczący Komitetu Centralnego Społeczności Żydowskiej Meksyku oraz przedstawiciele różnych wyznań.

Znaczenie świadectw o Holokauście

Przed pokazem „Martwa natura w Łodzi” przewodniczący gminy sefardyjskiej David Lecce powiedział, że jego teściowa Mina Polonsky przeżyła Holokaust. „Ubiegły rok dla mojej teściowej i dla wielu był trudnym rokiem, ale niczym w porównaniu z tym, czego doświadczyli w Polsce podczas Holokaustu. Dziś jesteśmy zamknięci w domu z jedzeniem, elektrycznością, wodą i rozrywką” powiedziała mi. W Polsce zamknięto nas w dole bez okien, bez światła, zimna, bez jedzenia… Najgorsze jest to, że nikomu nie możemy ufać i narażamy życie tych, którzy nas ukryli… Straciliśmy wszystko członków naszej rodziny, w tym mojego ojca, którego zostawił z kawałkiem chleba i nigdy nie wrócił… Przybyliśmy, aby opowiedzieć światu, co się wydarzyło… To są wydarzenia, które nadają sens ich życiu.”

Ambasador Izraela w Meksyku, Zvi Tal, opowiedział o szczegółach żydowskiej historii Polski, od prześladowań Kościoła po niemal całkowitą eksterminację społeczności żydowskiej w tym kraju. Interesującym szczegółem jest etymologia hebrajskiego słowa oznaczającego Polskę „Polín”, które oznacza: „Tu jest bezpiecznie”.

Ambasador RP w Meksyku Marcej Zetara przyznał, że „w historii polskich Żydów były światła i cienie, były okresy luksusu i plamy, które na zawsze pozostaną w historii nie do zapomnienia”.

Stwierdził, że w jego kraju panuje konsensus co do walki z antysemityzmem i wyrażania przyjaźni z narodem żydowskim i państwem Izrael: „Ten rozdział polskiej historii dotyczył barbarzyństwa nazistów. Osobiście miałem przyjaciół, którzy byli w drodze obozy, więc jest to opowieść o okrucieństwie z projektu nazistowskiego, ale także z Nadziei”.

Powielanie dozwolone z następującym numerem referencyjnym: © EnlaceJudío

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *