Przejścia graniczne po zakończeniu tytułu 42 – NBC Miami (51)

Przejścia graniczne po zakończeniu tytułu 42 – NBC Miami (51)

Stany Zjednoczone potwierdziły w piątek, że nie wykryły znaczącego wzrostu liczby migrantów przekraczających granicę z Meksykiem w pierwszych godzinach od zniesienia tytułu 42, polityki wydalania z gorących punktów stosowanej pod pretekstem pandemii COVID-19.

Jednak podsekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego ds. granic i polityki imigracyjnej Blas Núñez Neto przyznał na konferencji prasowej, że jest jeszcze za wcześnie na oficjalne dane i podkreślił, że władze pozostają czujne na wszelkie zdarzenia na granicy.

„Możemy potwierdzić, że dziś rano nie zaobserwowaliśmy żadnego znaczącego wzrostu imigracji” – wyjaśnił urzędnik, który mimo to powiedział, że liczba aresztowań w okolicy pozostaje „wysoka”.

Po zakończeniu stanu zagrożenia zdrowia o północy Stany Zjednoczone wstrzymały wdrażanie tytułu 42, który zezwalał na wydalanie nielegalnych imigrantów bez możliwości ubiegania się o azyl w związku z pandemią, ale wprowadziły inne ograniczenia graniczne i rozpoczęły deportacje przez inny kraj. Organizacja znana jako Tytuł 8.

Idąc dalej, Núñez Neto ostrzegł, że nie wszyscy ludzie, którzy przekroczą granicę bez statusu imigracyjnego, będą kwalifikować się do azylu, zostaną szybko wydaleni z kraju i mogą otrzymać odmowę wjazdu do Stanów Zjednoczonych w ciągu pięciu lat.

Nie mniej niż 24 000 strażników granicznych monitoruje ten obszar, oprócz 1500 żołnierzy, których Pentagon rozmieści etapami w ciągu najbliższych kilku dni.

Urzędnik wyjaśnił, że wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia zdrowia władze nie są już zobowiązane do sprawdzania wszystkich imigrantów pod kątem COVID-19, aby aresztowania były dokonywane „szybko”.

Núñez Neto po raz kolejny poprosił migrantów, aby szukali legalnych sposobów wjazdu do USA i „ignorowali kłamstwa” handlarzy ludźmi, którzy „narażają ich życie”, obiecując pomoc w przekroczeniu granicy.

Nancy Morrow jest aktywistką i wolontariuszką w prowizorycznym obozie na granicy.

Urzędnik imigracyjny potwierdził, że liczba spotkań dostępnych w celu złożenia wniosku o azyl online wzrosła do 1000 dziennie i zachęcił do korzystania z tej procedury.

Zauważył również, że Wenezuelczycy, Kubańczycy, Nikaraguańczycy i Haitańczycy mogą ubiegać się online o zezwolenie humanitarne na wjazd do Stanów Zjednoczonych, jeśli mają sponsora w tym kraju.

Osoby należące do tych narodowości, które przekroczą granicę bez zezwolenia, zostaną automatycznie deportowane z powrotem do Meksyku, a nie do swoich krajów ojczystych.

„Będziemy nadal ściśle monitorować sytuację w terenie, w tym aresztowania i miejsce w naszych ośrodkach detencyjnych” – powiedział.

Ze swojej strony minister spraw zagranicznych Meksyku Marcelo Ebrard powiedział na innej konferencji prasowej, że napływ migrantów „spada” w ciągu ostatnich kilku godzin i że „nie było konfrontacji ani przypadków przemocy na granicy”. „

W głównych miastach przygranicznych meksykańskie władze zarejestrowały 10 000 migrantów w Ciudad Juárez, 5500 w Matamoros i 500 w Tijuanie, którzy zamierzają przedostać się do Stanów Zjednoczonych.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *