Członek Biura Politycznego, Minister Spraw Zagranicznych # KubaBruno Rodríguez Parrilla na 22. Spotkaniu Ministrów Spraw Zagranicznych Państw #CELACktóra ma miejsce w Argentynie. Rodriguez Barilla podkreślił stanowczą wolę Kuby zachowania Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów jako prawdziwego mechanizmu porozumienia politycznego Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a także silne zaangażowanie naszego kraju w integrację regionalną.
Wystąpienie Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Kuby, Bruno Rodriguez BarillaPodczas dwudziestego drugiego spotkania Ministrów Spraw Zagranicznych Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC). Buenos Aires, Argentyna, 7 stycznia 2022 r.
Jego Ekscelencja Pan Marcelo Ebrard Casaubon, Minister Stosunków Zagranicznych Meksykańskich Stanów Zjednoczonych;
Jego Ekscelencja Pan Santiago Andres Cafiero, Minister Stosunków Zagranicznych, Handlu Międzynarodowego i Kultu Republiki Argentyny;
Szanowni Ministrowie Spraw Zagranicznych, Szefowie Delegacji, Koordynatorzy Krajowi, Goście i Przyjaciele, wszyscy:
Miło nam spotkać się w tym pięknym mieście Buenos Aires, aby uczcić przeniesienie pro tempore Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów do Republiki Argentyńskiej, której życzymy największych sukcesów i zapewniamy wsparcie Kuby w ważnej pracy kontynuacji konsolidacji „jedności w różnorodności” boliwariańskiej Ameryki i Marsa.
Wyrażamy nasze poparcie i solidarność z Republiką Argentyńską w jej słusznym wniosku do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o rozwiązanie problemu oszukańczych i nielegalnych długów dziedziczonych, które obciążają jej obywateli.
Potwierdzamy poparcie Kuby dla suwerenności Argentyny nad Malwinami, Georgią Południową i Sandwich Południowy oraz otaczającymi je obszarami morskimi.
Chcielibyśmy wyrazić nasze uznanie dla godnego pochwały kierownictwa, jakie podjęła siostra Meksyk w ciągu tych prawie dwóch lat prezydentury Pro Tempore, aby ożywić i utrzymać przy życiu społeczność narodów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, pośród wielu wyzwań stworzony przez pandemię. Udane obchody Szóstego Szczytu Szefów Państw i Rządów, w którym prezydent Miguel Diaz-Canel miał zaszczyt uczestniczyć, oraz zakończenie procesu myślowego i terminowe inicjatywy zmierzające do odbudowy regionalnej, to tylko kilka przykładów potwierdzających godne pochwały wyniki osiągnięte na tym etapie, które przyczynią się do wzbogacenia dziedzictwa naszego społeczeństwa.
Drodzy koledzy:
Potwierdzamy stanowczą wolę utrzymania Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów jako prawdziwego mechanizmu porozumienia politycznego Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Popieramy niezachwiane zaangażowanie w integrację regionalną i pełną aktualność postulatów ogłoszenia Ameryki Łacińskiej i Karaibów regionem pokoju. W obliczu złożonego międzynarodowego i półkulistycznego scenariusza, przed którym stoimy, zjednoczony i wspierający region, który może jednym głosem bronić swoich interesów w zakresie pokoju, niepodległości, suwerennej równości, zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwości społecznej, ma kluczowe znaczenie.
Wielkie dzięki
(copamenrix)
Przemówienie Ministra Spraw Zagranicznych Kuby na szczycie CELAC 2022
do: Milagros Picardo | [email protected]
Podczas pierwszej prezentacji Tymczasowej Prezydencji Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC), podczas 22. Szczytu Ministrów Spraw Zagranicznych Mechanizmu, Argentyna zaproponowała 15 punktów do opracowania w nadchodzących miesiącach
Na premierze Prezydencji Rzeczypospolitej Tymczasowo Grupa Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) podczas 22. Szczytu Ministrów Spraw Zagranicznych Mechanizmu w Argentynie zaproponowała 15 punktów do opracowania w nadchodzących miesiącach; Wśród nich m.in. faza postpandemiczna, współpraca przestrzenna, postęp w pogłębianiu integracji edukacyjnej, wzmacnianie instytucji, demokracja i program antykorupcyjny oraz wzmacnianie regionalnej współzależności.
Na spotkaniu członek Biura Politycznego KC Komunistycznej Partii Kuby i minister spraw zagranicznych Republiki Bruno Rodriguez Parilla potwierdzili poparcie naszego kraju dla Argentyny w celu umacniania jedności.
Podobnie powtórzył swoje poparcie i solidarność z krajem goszczącym w jego słusznych roszczeniach do MFW; Jak również w kwestii suwerenności Argentyny nad Malwinami, Georgią Południową, Sandwich Południowy i otaczającymi je obszarami morskimi.
Pochwalił także godną pochwały pracę wykonaną przez siostrę Meksyk podczas jej prawie dwuletniej prezydencji. na temperatury, Aby ożywić Celac i utrzymać go aktywnym pośród wielu wyzwań stworzonych przez pandemię.
Rodriguez Parilla podkreślił również stanowczą wolę Kuby zachowania CELAC jako autentycznego mechanizmu porozumienia politycznego w Ameryce Łacińskiej i Karaibach.
„Popieramy niezachwiane zaangażowanie w integrację regionalną i pełną słuszność postulatów ogłoszenia Ameryki Łacińskiej i Karaibów regionem pokoju” – powiedział.
Stwierdził, że w obliczu złożonego scenariusza międzynarodowego i półkuli niezbędny jest zjednoczony i wspierający region, który może jednym głosem bronić swoich interesów w zakresie pokoju, niepodległości, suwerennej równości, zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwości społecznej.
Poszukiwanie konsensusu, podstawowy mandat
Prezydent Tymczasowo De la Celac – zgodzili się jednogłośnie przez państwa członkowskie – i prezydent Argentyny Alberto Fernandez podkreślili, że grupa nie powstała po to, by przeciwstawić się komuś, ani żeby stawić czoła jakiejś istniejącej instytucji.
„Selak nie urodził się, by ingerować w życie polityczne i gospodarcze żadnego kraju. Narodziła się jako forum dla nas samych i zawsze promowała konsensus i pluralizm w ramach demokratycznego współistnienia”.
Odniósł się do skutków zmian klimatycznych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach oraz konieczności zwrócenia szczególnej uwagi na tę kwestię, stawiając ją na pierwszym miejscu we współpracy.
„Naszym głównym zadaniem będzie poszukiwanie konsensusu, a poszanowanie różnorodności jest naszym przewodnikiem. Sprawmy, aby Ameryka Łacińska i Karaiby były nie tylko wyrazem geograficznym, ale także wyrazem politycznym, kulturowym, gospodarczym i społecznym” – podkreślił Alberto Fernandez.
Konsensus był słowem dnia
Argentyński minister spraw zagranicznych Santiago Cafiero poprosił o kontynuowanie misji, wzmocnienie dialogu i poszukiwanie narzędzi integracyjnych niezbędnych do dalszego budowania pokojowego regionu.
Jego meksykański odpowiednik, Marcelo Ebrard, powiedział, że Silak był faktem, że w tym trudnym czasie był w stanie między innymi zorganizować produkcję szczepionek przeciwko COVID-19.
Ze swojej strony minister spraw zagranicznych Wenezueli Felix Plasencia wezwał kraje grupy do zjednoczenia się w celu przeciwstawienia się jednostronnym środkom przymusu Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników przeciwko niektórym krajom w regionie. Potępił zaostrzenie blokady nałożonej na państwa członkowskie w dobie kryzysu, z jakim boryka się świat w związku z pandemią COVID-19. Powtórzył również propozycję powołania Sekretariatu SILAC, co pomogłoby w dalszym stymulowaniu i wzmacnianiu tego mechanizmu.
„Integracja promowana przez Selaka jest marzeniem bohaterów regionu, takich jak José Martí, Simón Bolívar, Augusto C. Sandino i innych przywódców, którzy propagują libertariańskie dziedzictwo, i jest to jedyny sposób na zmierzenie się z systemowymi epidemiami dotykającymi narody ”, powiedział minister spraw zagranicznych Nikaragui Denis Moncada.
Z Boliwii szef dyplomacji Rogelio Maeta wezwał do wzmocnienia i zwiększenia skuteczności mechanizmów, dzięki którym region staje się bardziej sprawiedliwym miejscem.
Mubasher: szczyt Celac 2022 wzywa do postępów w integracji
Podobnie, obecne kraje karaibskie doceniły wysiłki CELAC na rzecz osiągnięcia większej jedności regionalnej i promowania wspólnych działań na rzecz rozwoju.
Powiązana informacja
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”