Przestrzeń publiczna kończy raportowanie o Covid-19 ostrzeżeniem Omicróna: „Możliwość wystąpienia szkodliwego scenariusza o większej zdolności przenoszenia i śmiertelności należy traktować poważnie”

Espacio Público opublikował w piątek 10 grudnia swój najnowszy raport na temat SARS-CoV-2, w którym odniósł się do wyzwań stawianych przez nowy wzrost wirusa oraz środków, które można podjąć w celu ograniczenia jego szkodliwych skutków.

„Dopiero w nadchodzących tygodniach dowiemy się, jak przenoszony jest wariant Omicron, jaka jest jego śmiertelność i jak skuteczne są szczepionki przeciwko temu wariantowi. W międzyczasie powinien pojawić się potencjał niekorzystnego scenariusza z większą podatnością na infekcje, śmiertelnością i mniejszą skutecznością. należy traktować poważnie.

„Oznacza to podjęcie racjonalnych i skutecznych środków w celu wykrycia infekcji wśród osób wjeżdżających do kraju oraz utrzymywanie i wzmacnianie tych środków zapobiegających przenoszeniu, takich jak prawidłowe stosowanie maski, dbanie o wagę, trzymanie się z dala od innych osób i poprawa wentylacji miejsc, w których ludzie dzielą różne domy”.

Na przykład, jak zauważa raport, szacuje się, że kilka krajów, w tym Niemcy, Kanada, Izrael, Litwa, Polska, Wielka Brytania i Rumunia, musiało pozbyć się setek tysięcy niewykorzystanych szczepionek przeciwko Covid-19, które przeterminowały się Data. „Produkcja szczepionek znacznie wzrosła w ostatnich miesiącach. Konieczne będzie przyspieszenie tego trendu poprzez wzmocnienie globalnych organów koordynacyjnych, które do tej pory odgrywały rozczarowującą rolę i dzięki temu są w stanie zaszczepić więcej osób”.

W tym miejscu zwracają uwagę na fakt, że Światowy Fundusz Dostępu do Szczepionek Covid-19 (Covax), który powinien zapewnić dostęp do szczepionek dla wszystkich krajów, „został zmuszony do ciągłego korygowania swoich prognoz ze względu na problemy produkcyjne, ograniczenia w handel międzynarodowy i zaległości w szczepionkach w niektórych krajach. Żeby było jasne – podają – w Afryce – gdzie Micron został odkryty po raz pierwszy – tylko 12% populacji otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki”.

W tym sensie podkreślają, że Ómicron przywrócił kontrole graniczne i że wiele krajów zakazało wjazdu obywatelom z krajów o wysokim rozpowszechnieniu nowej formuły. „Środki tego rodzaju karzą kraje, które przeznaczają znaczne zasoby na sekwencjonowanie nowych zmiennych i zgłaszają, gdy się pojawiają, co skutkuje dobrem publicznym dla świata”.

Naukowcy podkreślają, że tego typu środek może częściowo pomóc spowolnić ekspansję mikrona w Chile, co zostało już wykryte przez reakcję łańcuchową polimerazy na lotnisku w Santiago 25 listopada.

Zgodnie z dokumentem przygotowanym przez Espacio Público, dotyczącym ewolucji proporcji zsekwencjonowanych próbek zbiorowisk w Chile, które mają wariant delta, zaobserwowano, że od odkrycia pierwszego przypadku zbiorowiska (na początku sierpnia) rozprzestrzenił się delta wzrastała stosunkowo powoli, prawdopodobnie dzięki środkom zastosowanym przez Minsal (kwarantanna podróżnych, testy podróżne, kontrola i sekwencjonowanie genetyczne).

„Ten pozytywny precedens wzywa nas i Micron do działania z taką samą ostrożnością i realizacji planu granicznego”.

Obecna strategia graniczna obejmuje negatywny test PCR na 72 godziny przed lotem oraz 5-dniową izolację, której można odmówić z negatywnym wynikiem PCR po wjeździe do kraju, jeśli wydano zezwolenie na mobilność. Tymczasem ci, którzy nie mają zezwolenia na mobilność, muszą bez wyjątku przeprowadzić 7-dniową izolację.

Jednak zgodnie z raportem, zarówno zakończenie izolacji z negatywnym wynikiem PCR 5 dni wcześniej, jak i 7-dniowa kwarantanna bez testu po wypisie, niosą ze sobą większe ryzyko niż sugestia akademicka, ponieważ dana osoba mogła pozostawić wynik negatywny w twoim teście przed przylotem Do Chile lub na lotnisko pomimo kontuzji. Z drugiej strony wskazali, że osoba zarażona, która jest poddawana 7-dniowej kwarantannie, jest nadal zagrożona zakażeniem w momencie wyjazdu. „Połączenie 5-dniowej kwarantanny i badania antygenu wychodzącego prawie całkowicie eliminuje ryzyko”.

Od 19 marca 2020 r. Centrum Badawcze analizuje ewolucję epidemii Covid-19 w Chile, mając na celu przyczynienie się do udostępniania informacji publicznej w tym czasie oraz monitorowanie polityki zdrowotnej związanej z tą sytuacją.

Po prawie dwóch latach i 102 raportach zespół składa się obecnie z Eduardo Engel (doktor ekonomii na MIT i doktor statystyki na Uniwersytecie Stanforda), Pablo Simonetti (magister inżynierii ekonomicznej na Uniwersytecie Stanforda), Eduardo Andoraga (doktorat z Social Policy z Brandeis University), Soledad Martinez (doktorat w zakresie usług zdrowotnych i analizy polityki zdrowotnej z University of California w Berkeley) oraz badaczka Catalina Gómez (ekonomistka z University of Chile), zamykając cykl, który nie został bez kontrowersji z rządem, jak np. jak liczyć zmarłych, oraz propozycje, jak znaczenie mierzenia wskaźników pozytywności.

„Prawie dwa lata po wybuchu pandemii wydaje się konieczne, abyśmy zastanowili się nad lekcjami i przyszłymi wyzwaniami, przed którymi stoją władze w każdym z nadchodzących kryzysów zdrowotnych. Z tego powodu organizujemy wydarzenie, które łączy regionalne i międzynarodowi eksperci, aby dogłębnie zrozumieć wyzwania, które pojawiają się podczas pandemii, między innymi w kwestiach takich jak zarządzanie zdrowiem publicznym, ekonomia, komunikacja ryzyka, zarządzanie danymi i przejrzystość.” , wyjaśniają z zespołu sprawozdawczego.

W pierwszej połowie stycznia odbędzie się międzynarodowe sympozjum, które zgromadzi ekspertów regionalnych i międzynarodowych, aby przeanalizować dogłębne tematy, takie jak między innymi zarządzanie zdrowiem publicznym, ekonomia, komunikacja ryzyka, zarządzanie danymi i przejrzystość. Transmisja będzie odbywać się za pośrednictwem kanału Espacio Público na YouTube.

Zobacz pełny raport tutaj.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *