Puls Łukaszenki na temat UE z migrantami: co za tym stoi?

Ta treść została opublikowana 12 listopada 2021 – 11:44

Moskwa/Berlin/Bruksela, 12 listopada (EFE). Napięcia między Unią Europejską a Białorusią narastają każdego dnia po tym, jak około 2000 osób przybyło w poniedziałek z Mińska na polską granicę, puls powiedział autorytarny białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko, wyrzucając 27, i że migranci są największymi ofiarami.

Oto klucze do tego kryzysu:

Co się stało?

W miniony poniedziałek na białoruską granicę z Polską dotarła duża liczba migrantów z Bliskiego Wschodu, głównie Kurdów z Iraku i Syrii. W opublikowanym nagraniu widziano członków białoruskich sił bezpieczeństwa eskortujących, według Mińska, około 2000 migrantów.

Od tego czasu zakładają niepewne obozy z drewna i namioty na granicy w mrozie w nocy, starając się zwalczać pożary i niedobory żywności. Wśród migrantów jest wiele dzieci, a także kobiet w ciąży.

Pierwsza akcja humanitarna przeprowadzona z pomocą Białoruskiego Czerwonego Krzyża i ONZ dotarła w czwartek do granicy.

Z tej enklawy, w pobliżu białoruskiego obwodu Grodna, wielu ciepło ubranych próbowało przeciąć drut kolczasty i przedostać się do Unii Europejskiej, ale po drugiej stronie granicy przybywa 15 tysięcy żołnierzy z Polski.

Jak dotarli do granicy?

Przez tak zwaną białoruską drogę. Przylatują samolotami z Bliskiego Wschodu i krajów Zatoki Perskiej, obsługiwanymi przez różne linie lotnicze, takie jak Turcja. Białoruś twierdzi, że przyjechali legalnie na wizach turystycznych. Jednak organizacje pozarządowe, z którymi konsultowała się EFE, twierdzą, że jest to zorganizowana operacja z Mińska.

Według białoruskiej prawniczki Alyony Czechovich, eksperta ds. imigracji, to właśnie białoruskie władze „kilka miesięcy temu rozpoczęły kampanię reklamową”, w której Białoruś została wymieniona jako kraj tranzytowy do Unii Europejskiej.

Agencje turystyczne i touroperatorzy, którzy polegają na Administracji Prezydenta, wezmą udział i skorzystają z tej kampanii.

Dlaczego Łukaszenka nie powstrzymał napływu migrantów do Unii Europejskiej?

Geneza sankcji Zachodu wobec reżimu prezydenta Białorusi. UE nie zna wyniku wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 r., w których Łukaszenko zdobył ponad 80% głosów i które opozycja i Zachód uznały za oszukańcze.

Rozprawa – obejmująca zarzuty stosowania tortur – była odpowiedzią Mińska na największe protesty opozycji i obywateli w historii Białorusi.

Sankcje zostały zaostrzone po tym, jak w maju zeszłego roku białoruski reżim zmusił do lądowania samolot należący do tanich linii lotniczych Ryanair, który latał na trasie Ateny-Wilno, na podstawie ostrzeżenia o bombie, które okazało się fałszywe.

Ta dywersja umożliwiła władzom Białorusi zatrzymanie dysydenckiego dziennikarza Romana Protasevicia i jego partnerki, obywatelki Rosji Sofii Sabigi.

Łukaszenko dodał, że nie ma obowiązku ochrony UE przed napływem migrantów, gdy blok UE nałożył sankcje na gospodarkę kraju.

„Duszą nas i czy powinniśmy ich chronić? Słuchaj, czy to nie naiwne? Naiwnie, to naprawdę szalone” – powiedział w lipcu, przyznając po raz pierwszy, że nie zrobi nic, aby zatrzymać przepływ.

Czy jedynym krajem dotkniętym chorobą jest Polska?

Nie, od wiosny ubiegłego roku próby wjazdu na Łotwę, Litwę i Polskę z Białorusi podwoiły się. Tylko tym razem zasięg był ogromny.

Jaka jest reakcja Polski?

Polska wzmocniła granicę z Białorusią 15 tys. żołnierzy, w tym straży granicznej, policji i rezerwistów. Stan wyjątkowy nadal obowiązuje w blisko 200 gminach na granicy z Białorusią i całkowicie zakazał ludności cywilnej dostępu do najbardziej ogarniętych konfliktami obszarów.

Warszawa, wraz z całą Unią Europejską, uważa kryzys nie za kryzys imigracyjny, ale za kryzys polityczny i oskarża Łukaszenkę o handel ludźmi i prowadzenie wojny hybrydowej przeciwko Unii Europejskiej w celu zdestabilizowania klubu społecznego.

Polska nie ujawniła jeszcze sytuacji na swojej granicy z odmawiającą dostępu Białorusią i nie przyjęła pomocy Frontexu ani innych agencji europejskich.

A co z krajami bałtyckimi?

Premier Litwy Gabrielius Landsbergis zwróci się do Organizacji Narodów Zjednoczonych o wywarcie presji na Białoruś w celu otwarcia korytarza humanitarnego, który umożliwi migrantom zgromadzonym na granicy z Litwą i Polską powrót do domu. Chce, by Organizacja Narodów Zjednoczonych monitorowała, czy migranci pragnący powrócić do swoich krajów pochodzenia z obszarów przygranicznych mogą to zrobić bezpiecznie. W tym celu uruchomiony zostanie Port Lotniczy Grodno, miasto położone w zachodniej Białorusi, przy granicy z Polską i Litwą.

Co Unia Europejska bierze w odpowiedzi na Mińsk?

Unia Europejska okazała wsparcie dla Polski, Litwy i Łotwy. Europejska agencja graniczna Frontex pomaga Polsce w odsyłaniu nielegalnych imigrantów do Iraku, chociaż w Polsce nie ma fizycznego rozmieszczenia.

Unia Europejska podjęła we wtorek decyzję o częściowym zawieszeniu wniosku o zawarcie umowy o ułatwieniach wizowych między UE a Białorusią, co dotknie białoruskich urzędników.

Unia Europejska przygotowuje obecnie piąty pakiet sankcji wobec reżimu Łukaszenki, który obejmuje zbadanie środków ograniczających wobec reżimu i białoruskich państwowych linii lotniczych Belavia, a także wobec linii lotniczych innych krajów „czynnie zaangażowanych w handel ludźmi”.

Próbując rozładować kryzys od podstaw, wiceprzewodniczący Wspólnoty Margaritis Schinas rozpoczął w czwartek wycieczkę po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która zabierze go do różnych krajów pochodzenia i tranzytu, aby przedyskutować z władzami krajowymi, jak powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów. . Dziś przebywa w Libanie, a następnie pojedzie do innych krajów, aby potwierdzić. EFE

cae / bsi-mb / lab

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *