Putin i Guterres: antywojenne poglądy na Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin, po lewej, rozmawia z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem podczas spotkania na Kremlu, Moskwa, Rosja, wtorek, 26 kwietnia 2022 r. Zdjęcie: Associated Press.

We wtorek w Moskwie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Tam rozmawiali o wojnie na Ukrainie, a po spotkaniu ujawniono ogromne sprzeczności w relacjach obu stron o tym, co dzieje się na ziemi ukraińskiej od 24 lutego.

„Jest całkiem jasne, że istnieją dwa różne stanowiska w sprawie tego, co dzieje się na Ukrainie”. Tak ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres rozmowę, jaką odbył we wtorek w Moskwie z prezydentem Władimirem Putinem na temat Ukrainy.

Guterres, który również przeżywał chwile napięcia podczas spotkania z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, podkreślił, że Rosja traktuje konflikt zbrojny w sąsiednim kraju jako „specjalną operację wojskową”.

Jednak „rosyjska inwazja na Ukrainę, zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych, jest naruszeniem integralności terytorialnej kraju sprzecznego ze statutem ONZ” – powiedział szef organizacji wielostronnej na spotkaniu z prasą. po spotkaniu z politykami. . z Kremla.

„Uważamy, że terytorium Ukrainy zostało najechane” – bronił Guterres podczas spotkania z Putinem.

Wersja Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawia z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem podczas spotkania na Kremlu, Moskwa, Rosja, wtorek, 26 kwietnia 2022 r. Zdjęcie: Associated Press.

Prezydent Rosji, powołując się na przykład w Kosowie, bronił prawa narodów do samostanowienia. Ponadto podkreślił, że „sam przeczytał wszystkie dokumenty Międzynarodowego Trybunału Narodów Zjednoczonych”.

„Doskonale pamiętam orzeczenie Międzynarodowego Trybunału, zgodnie z którym pewne terytorium państwa nie ma obowiązku zwracania się do władz centralnych o zezwolenie na deklarację jego suwerenności” – chciał podkreślić Putin, dodając: „Jeśli taka precedens, (samozwańcze) republiki Donbasu też mogą to zrobić.Z naszej strony dostaliśmy prawo do uznania ich za niepodległe państwa”, a następnie do udzielenia im pomocy wojskowej.

„Mieliśmy do tego prawo w pełnej zgodności z artykułem 51 praw ONZ” – podsumował rosyjski prezydent, odnosząc się do samodeklaracji republik Ługańskiej i Donieckiej.

„Tragiczna” sytuacja w Mariupolu

Podczas spotkania prezydenta Rosji z sekretarzem generalnym ONZ w Mariupolu poruszono także kwestię humanitarną.

We wtorek Putin dał zielone światło Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża, aby kontynuowały ewakuację ludności cywilnej.

Mówisz, że korytarze humanitarne do Rosji nie działają. Sekretarz Generalny, zostałeś wprowadzony w błąd. „Oni pracują”, powiedział Putin, zauważając, że od 130 000 do 140 000 cywilów opuściło niedawno Mariupol.

Putin określił tam sytuację jako „trudną, a nawet tragiczną”, ale chciał podkreślić, że „nie ma już działań wojennych”, a Azowstal, huta stali, w której schroniło się blisko tysiąc cywilów i bliżej nieokreślona liczba ukraińskich bojowników, jest absolutnie. odosobniony.”

„Armia ukraińska jest zobowiązana do ich uwolnienia, w przeciwnym razie będą zachowywać się jak terroryści Państwa Islamskiego” – powiedział Guterres o cywilach.

Ponadto dodał, że Sytuacja w Mariupolu to „kryzys w kryzysie”, Tam, gdzie „setki tysięcy cywilów potrzebuje pomocy humanitarnej, wielu z nich trzeba ewakuować”.

Sekretarz generalny organizacji wielostronnej zademonstrował również zaangażowanie Organizacji Narodów Zjednoczonych w „zmobilizowanie wszystkich zasobów ludzkich i logistycznych w celu ratowania ludności Mariupolu”.

Guterres zaproponował „grupę kontaktową” i ostrzegł przed konsekwencjami wojny

Pomimo wyraźnych różnic w stanowiskach dotyczących sytuacji na Ukrainie, Antonio Guterres chciał wirtualnie budować mosty na rzecz dialogu między Rosją a Ukrainą.

Sposobem na to byłoby powołanie grupy kontaktowej „poszukiwania możliwości otwarcia bezpiecznych korytarzy humanitarnych wraz z zawieszeniem broni, aby rzeczywiście zapewnić ich skuteczność” na terenach, na których obecnie toczą się walki na ziemi ukraińskiej.

Wizyta szefa ONZ w Moskwie przed Kijowem spotkała się z krytyką ze strony zachodnich sektorów, mimo że nalegał, by jego wizyta była „wyłącznie związana z ratowaniem życia i łagodzeniem cierpienia”.

Guterres bronił swojego istnienia, nazywając go „posłańcem pokoju” i zauważając, że konsekwencje wojny na Ukrainie można było dostrzec także w pozostałych częściach świata.

„Katastrofalne przyspieszenie cen żywności i paliw, które miało już miejsce w ciągu ostatniego roku, powoduje wielkie cierpienie wśród setek milionów najsłabszych ludzi na całym świecie” – podsumował sekretarz generalny, ostrzegając przed pretensjami, że konflikt już się zakończył. i będzie znacznie opóźniony. Niebezpieczne, jeśli rozwiązanie nie zostanie znalezione wcześnie.

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawia z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem podczas spotkania na Kremlu, Moskwa, Rosja, wtorek, 26 kwietnia 2022 r. Zdjęcie: Associated Press.

(z informacją z EFE)

Zobacz też:

Ukraina: jak i dlaczego wybuchła wojna?

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.