Prezydent Rosji Władimir Putin ujawnił, że jednym z głównych celów jego kraju na szczycie z amerykańskim odpowiednikiem Joe Bidenem jest przywrócenie osobistych relacji, bezpośredni dialog i stworzenie działających już mechanizmów interakcji. Putin dodał, że podczas spotkania zaplanowanego na 16 czerwca przywódcy omówią także kwestie stabilności strategicznej, konfliktów regionalnych, współpracy gospodarczej i środowiska. Według rosyjskiego prezydenta spotkanie z Bidenem nie poszłoby „na marne”, gdyby kraje mogły ustalić kierunki działania w różnych obszarach.
Podkreślił, że „jeśli po tym spotkaniu ustalimy mechanizmy działania we wszystkich tych obszarach, wydaje mi się, że będzie dobrze. Można powiedzieć, że spotkanie nie poszło na marne”. Podobnie prezydent przypisał spadek negatywnej retoryki Stanów Zjednoczonych wobec Rosji tworzeniu sprzyjających warunków dla szczytu w Genewie w Szwajcarii, jak skomentował w wywiadzie dla kanału Russia 1 opublikowanym przez RT w języku hiszpańskim. Putin uznał to m.in. za wyraz „profesjonalnego podejścia” strony amerykańskiej.
– My ze swojej strony też to robimy – podkreślił rosyjski prezydent. Ponadto powiedział, że wiele amerykańskich firm chce pracować w Rosji, ale wycofują ją z rynku z pewnymi zakazami
Jego zdaniem Waszyngton i Moskwa mogą skutecznie współpracować, także w dziedzinie ekonomii. „Jest wspólny interes. Wiele amerykańskich firm chce z nami współpracować, ale usuwają je z naszego rynku, ustępując konkurencji. Ale czy to jest korzystne dla amerykańskiej gospodarki?”, powiedział Putin. Tymczasem Putin powiedział, że ma nadzieję, że spotkanie z Bidenem stworzy warunki do dalszych dyskusji na temat strategicznej stabilności nuklearnej. Tym samym głowa państwa podkreśliła, że pięcioletnie przedłużenie przez Stany Zjednoczone Traktatu o redukcji zbrojeń strategicznych, znanego również jako New START lub START 3, było dowodem profesjonalizmu Bidena. Zdaniem prezydenta porozumienie zostało przedłużone „na podstawie profesjonalnej analizy sytuacji na świecie” oraz jej „związków” i „potencjału”, uznając to za „bardzo ważny krok”. . Putin dodał, że Rosja ze swojej strony nie zrobiła ani kroku, by pogorszyć stosunki ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii bezpieczeństwa. Aby pokazać przykład, przytoczył obawy dotyczące bezpieczeństwa dotyczące rozmieszczenia systemów ataku bojowego. „Oto (przypadek) Polski i Rumunii: systemy obrony przeciwrakietowej są tam już rozlokowane i możliwe jest postawienie systemów obrony przeciwrakietowej. Ale wycofaliśmy naszą bazę wojskową z Kuby. Nie robimy tego, podczas gdy nasi partnerzy, niestety zrób dokładnie to ”. „Mam duże nadzieje, mam nadzieję, że to osobiste spotkanie (z Bidenem) przynajmniej stworzy nam warunki do omówienia tego rodzaju problemów” – powiedział rosyjski przywódca. Prezydent Rosji podkreślił, że cyberbezpieczeństwo to także jeden z najważniejszych tematów dyskusji, ponieważ „hakerzy” mogą zakłócać działanie całych systemów, co „prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji”. Według jego oświadczeń Rosja będzie gotowa do ekstradycji cyberprzestępców do Stanów Zjednoczonych tylko wtedy, gdy kraj północnoamerykański dokona ekstradycji przestępców do Rosji. Podkreślił, że „jeśli zgodzimy się na ekstradycję przestępców, Rosja oczywiście to zrobi. Tylko wtedy, gdy druga strona, w tym przypadku Stany Zjednoczone, zaakceptuje to samo i przekaże zamieszanych przestępców Rosji”. Podkreślił, że takie zobowiązania są wyrażone w odpowiednich umowach między państwami, gdzie „obie strony mają pewne zobowiązania (…) i są one w dużej mierze równoważne. Obie strony mają te same zobowiązania”. Int./GAM NA
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”