Putin zorganizował konferencję prasową po szczycie z Bidenem w Genewie – Escambrai

Putin zorganizował konferencję prasową po szczycie z Bidenem w Genewie - Escambrai
„Jest wiele nierozstrzygniętych kwestii” – powiedział Putin, podkreślając, że „obie strony […] Jesteśmy gotowi znaleźć rozwiązania.” (Zdjęcie: Dennis Balibos/Reuters)

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił konferencję prasową po zakończeniu szczytu z prezydentem USA Joe Bidenem, który odbył się w środę w Villa Lagrange w Genewie (Szwajcaria).

Powrót ambasadorów

Putin zapowiedział na początku swojej konferencji prasowej, że obaj przywódcy zgodzili się na powrót ambasadorów Rosji i USA w Waszyngtonie i Moskwie do swoich ambasad. Rozwiązaliśmy ten problem. Ambasadorzy wrócą do swoich miejsc pracy jutro lub pojutrze. „To jest kwestia techniczna” – powiedział Putin.

Podobnie rosyjski prezydent zaznaczył, że po spotkaniu rosyjskie MSZ i Departament Stanu USA rozpoczną „konsultacje w sprawie całego programu interakcji dyplomatycznych”. „Jest wiele nierozstrzygniętych kwestii” – powiedział Putin, podkreślając, że „obie strony […] Jesteśmy gotowi znaleźć rozwiązania.”

bezpieczeństwo cybernetyczne

Jak zapowiedziano przed spotkaniem, szefowie omówili cyberbezpieczeństwo. Prezydent Rosji wskazał, że oba kraje zgodziły się na rozpoczęcie konsultacji w tej dziedzinie. Rozpoczynamy konsultacje w tej sprawie. Moim zdaniem to pytanie ma fundamentalne znaczenie.

W związku z tym Prezydent Rosji podkreślił potrzebę „ignorowania wszelkiego rodzaju insynuacji, zasiadania na poziomie eksperckim i rozpoczęcia działania w interesie Stanów Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej, […] Zgadzamy się z tym w zasadzie, a Rosja jest na to gotowa”.

Odnosząc się do źródeł amerykańskich, Putin powiedział, że większość cyberataków pochodzi z terytorium USA, a następnie Kanady i dwóch krajów Ameryki Łacińskiej.

strategiczna stabilność

Jedną z omawianych kwestii była stabilność strategiczna, a Putin zapowiedział, że obaj przywódcy zgodzili się na rozpoczęcie zintegrowanego dialogu dwustronnego w tej sprawie, aby stworzyć podstawy dla przyszłych środków kontroli zbrojeń i ograniczania ryzyka. .

Stosunki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi

Putin powiedział, że Moskwa powinna być „ostrożna” wobec poparcia Waszyngtonu dla niektórych organizacji politycznych w Rosji, ponieważ same Stany Zjednoczone ogłosiły, że ich przeciwnikiem jest państwo euroazjatyckie.

Putin zauważył, że w 2017 roku Kongres USA ogłosił Moskwę „wrogiem i rywalem” i wprowadził do swojego ustawodawstwa zapisy o potrzebie wspierania procesów demokratycznych i organizacji politycznych w Rosji.

Sprawa Nawalnego

Komentując sprawę Aleksieja Nawalnego Putin podkreślił, że przeciwnik „wiedział, że łamie prawo obowiązujące w Rosji”, wyjaśniając, że Nawalny musiał okresowo występować przed władzami, będąc dwukrotnie skazanym na zwolnienie warunkowe.

Rosyjski prezydent powiedział, że przeciwnik „umyślnie zignorował ten wymóg prawny” i wyjechał za granicę na leczenie i nie został poproszony przez władze o powrót. Natychmiast po zwolnieniu ze szpitala Nawalny opublikował materiały ze swojej pracy śledczej, potem siły reżimu zażądały jego zwrotu, ale nie wrócił i zaczął ich szukać. Po powrocie do Rosji został aresztowany. W tym kontekście Putin twierdził, że Nawalny chciał być aresztowany. Podkreślił, że zrobił to, co chciał.

Sytuacja na Ukrainie

Zaznaczył, że poruszono również kwestię sytuacji na Ukrainie, a Biden zgodził się, że rozwiązanie konfliktu w Donbasie powinno opierać się na porozumieniach mińskich.

najwyższa ocena

Opisując przebieg spotkania w Genewie, Putin oświadczył: „nie było wrogości”. „Wręcz przeciwnie, nasze spotkanie odbyło się na zasadach. Oczywiście mamy różnice w wielu opiniach, ale w każdym razie strony wykazały chęć zrozumienia i znalezienia sposobów na zbliżenie stanowisk”.

„Rozmowa była bardzo konstruktywna” – podkreślił.

Wcześniej zapowiadano, że po spotkaniu Putin i Biden odbędą osobne konferencje prasowe zamiast występować razem przed dziennikarzami. Prezydent Rosji jako pierwszy odpowiedział na pytania o wynik szczytu, który trwał ponad pięć godzin.

Na kilka dni przed spotkaniem z Bidenem Putin udzielił ekskluzywnego wywiadu amerykańskiej sieci NBC, podczas którego opisał swojego amerykańskiego odpowiednika jako profesjonalnego polityka i wskazał, że amerykański prezydent ma „pewne zalety i pewne wady”, choć dodał, kto może pracować z nim.

Biden ze swojej strony oświadczył na początku tego tygodnia, że ​​Putin jest „inteligentny, jest twardy”. […] On, jak mówią, […] godny rabat.

Środowy szczyt w Genewie odbył się w warunkach narastających napięć między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, które w ostatnich miesiącach doprowadziły do ​​wydalenia dyplomatów i nałożenia wzajemnych sankcji. Putin już wcześniej potwierdził, że stosunki między Moskwą a Waszyngtonem „pogorszyły się do najniższego poziomu w ostatnich latach”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *