Rada Bezpieczeństwa bada przemoc i przestępczość zorganizowaną na Haiti

Rada Bezpieczeństwa bada przemoc i przestępczość zorganizowaną na Haiti

Organ ONZ przeanalizuje zaktualizowane informacje z ostatnich trzech miesięcy 2023 r. na temat źródeł i szlaków broni oraz nielegalnych przepływów finansowych, a także głównych wyzwań stojących przed utrzymaniem praw człowieka i bezpieczeństwa.

Podczas spotkania omówione zostaną raporty przygotowane przez Zintegrowaną Misję Narodów Zjednoczonych na Haiti (BENOH) oraz Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości.

W tekstach docenia się między innymi dialog polityczny i wysiłki na rzecz pojednania Benoha, Grupy Wybitnych Osobistości Wspólnoty Karaibów (CARICOM) i innych podmiotów krajowych i międzynarodowych.

Jednocześnie podkreślają wyzwania dla stabilności narodu, takie jak spadek liczby funkcjonariuszy policji czy rozszerzenie kontroli uzbrojonych gangów.

Według doniesień prowincje Oeste i Artibonito w dalszym ciągu borykają się z poważnym brakiem bezpieczeństwa charakteryzującym się masową przemocą ze strony uzbrojonych gangów atakujących ludność cywilną, jednostki policji i infrastrukturę.

Tymczasem w obszarze metropolitalnym Port-au-Prince wpływy gangów rozszerzyły się w zastraszającym tempie i obejmują obszary wcześniej mniej dotknięte, takie jak Carrefour-Veuille, Solino, Bon Repos, Mariani i Léogane.

Z zebranych zeznań wynika, że ​​wysoki wskaźnik morderstw i porwań popełnianych przez gangi zmusił setki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów.

Od 1 października do 31 grudnia władze Haiti odnotowały 1432 morderstw z premedytacją, w tym 157 kobiet, 24 dziewcząt i 31 chłopców, w porównaniu do 673 ofiar odnotowanych w tym samym okresie poprzedniego roku.

Na tym samym etapie liczba porwań wyniosła 698, 258 kobiet, 14 dziewcząt i 17 chłopców w porównaniu z 391 porwaniami odnotowanymi w podobnym dniu w 2022 r.

Liczba morderstw odnotowanych w 2023 r. wzrosła o 119,4 proc. w porównaniu z liczbami z 2022 r., gdyż w zeszłym roku doszło do 4789 ofiar (465 kobiet, 93 chłopców, 48 dziewcząt), co odpowiada wskaźnikowi 40,9 zabójstw na 100 000 osób.

Liczba porwań rosła rocznie z 1359 w 2022 r. do 2490 w 2023 r., co stanowi wzrost o 83%.

meem/ebr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *