Rada Bezpieczeństwa ONZ potępia atak terrorystyczny w Iranie

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępia atak terrorystyczny w Iranie

W oświadczeniu Organ Narodów Zjednoczonych w najostrzejszych słowach potępił tchórzliwy atak, w wyniku którego zginęło prawie 100 osób, w tym dzieci i kobiety, a ponad 200 innych zostało rannych.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa złożyli szczere kondolencje i współczucie rodzinom ofiar oraz rządowi Islamskiej Republiki Iranu, życząc rannym szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia.

W tekście, wydanym po zażądaniu przez władze irańskie potępienia podmiotu zaangażowanego w utrzymanie pokoju na świecie, stwierdzono, że terroryzm we wszystkich jego postaciach i przejawach stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Rada uznała potrzebę pociągnięcia sprawców, organizatorów, finansistów i sponsorów tych haniebnych czynów do odpowiedzialności i pociągnięcia ich do odpowiedzialności, a także wezwała wszystkie kraje do współpracy w tych wysiłkach.

W tekście podkreślono, że każdy akt terrorystyczny jest przestępczy i nieuzasadniony, niezależnie od motywów, gdzie, kiedy i przez kogo jest popełniany.

W tym sensie w oświadczeniu ponownie podkreślono potrzebę zwalczania wszelkimi środkami zagrożeń dla pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego wynikających z aktów terrorystycznych, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i innymi zobowiązaniami wynikającymi z prawa międzynarodowego.

W środę Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres przyłączył się do międzynarodowego potępienia ataku, który miał miejsce w mieście Kerman, 820 kilometrów na południowy wschód od Teheranu.

W oświadczeniu wydanym przez biuro swojego rzecznika Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych wezwał do pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za incydent.

Haniebny atak zbiegł się z obchodami czwartej rocznicy zabójstwa generała Qasema Soleimaniego.

Do eksplozji doszło w pobliżu Cmentarza Męczenników Kerman, gdzie tysiące ludzi zgromadziło się, aby złożyć hołd starszemu oficerowi, dowódcy sił Quds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

meem/ebr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *