Rada Bezpieczeństwa ONZ prowadzi intensywne negocjacje w sprawie rezolucji w sprawie pomocy humanitarnej dla Gazy

Rada Bezpieczeństwa ONZ prowadzi intensywne negocjacje w sprawie rezolucji w sprawie pomocy humanitarnej dla Gazy

Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ zaangażowali się we wtorek w intensywne negocjacje w sprawie sponsorowanej przez Arabów rezolucji wzywającej do wysłania pomocy humanitarnej do Strefy Gazy w ramach jakiejś formy zaprzestania działań wojennych, próbując uniknąć kolejnego weta USA.

Zastępca ambasadora USA Robert Wood powiedział we wtorek dziennikarzom, że negocjacje są kontynuowane. Ambasador ZEA Lana Nusseibeh, reprezentująca świat arabski w 15-osobowej Radzie, powiedziała, że ​​spodziewa się, że Rada będzie głosować nad uchwałą we wtorek po południu.

Rada wyznaczyła datę głosowania na poniedziałkowe popołudnie, ale przełożyła je, aby przekonać Stany Zjednoczone do poparcia rezolucji lub przynajmniej wstrzymania się od głosu.

Stany Zjednoczone zawetowały już rezolucję Rady Bezpieczeństwa popieraną przez prawie wszystkich pozostałych członków i dziesiątki innych krajów, która wzywała do natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni w Gazie. 12 grudnia liczące 193 członków Zgromadzenie Ogólne większością głosów zatwierdziło podobną uchwałę 153 głosami do 10, przy 23 wstrzymujących się.

Projekt rezolucji omawiany w poniedziałek rano wzywał do „pilnego i trwałego zaprzestania działań wojennych”, ale oczekuje się, że w ostatecznej wersji sformułowanie to zostanie złagodzone, być może do „zawieszenia” działań wojennych lub czegoś słabszego w celu uzyskania amerykańskiego wsparcia. Źródła dyplomatyczne poprosiły o anonimowość.

Rezolucje Rady Bezpieczeństwa są ważne, ponieważ są obowiązkowe, mimo że wiele krajów je ignoruje. Uchwały Zgromadzenia Ogólnego nie są wiążące, ale służą jako barometr światowej opinii publicznej.

W projekcie rezolucji rozpatrywanym w poniedziałek rano uznano, że ludność cywilna w Gazie nie ma wystarczającego dostępu do żywności, wody, urządzeń sanitarnych, elektryczności, łączności i usług medycznych „niezbędnych dla ich przetrwania”. Wyraził „głębokie zaniepokojenie Rady nieproporcjonalnym wpływem, jaki konflikt wywiera na życie i dobrostan dzieci, kobiet i innych cywilów znajdujących się w bezbronnej sytuacji”.

Według Ministerstwa Zdrowia prawie 20 000 Palestyńczyków zginęło od czasu, gdy Izrael wypowiedział wojnę Hamasowi po tym, jak grupa palestyńska zaatakowała Izrael 7 października, zabijając około 1200 osób – w większości cywilów – i porwając około 240.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *