Rada Migracyjna w kontekście napięć na granicy niemieckiej

Rada Migracyjna w kontekście napięć na granicy niemieckiej

the com.rentree Politykę europejską naznaczył powrót migracji do programu politycznego oraz powrót sporu między państwami członkowskimi w tej kwestii, który jak dotąd nie wydaje się rozwiązany.

  • W połowie września nasycenie infrastrukturą wyspy Lampedusa, na którą w ciągu dwóch dni przybyło 7 000 osób ubiegających się o azyl, oraz sytuacja kryzysowa, przed którą stanął rząd Włoch, po raz kolejny uwydatniły blokadę Paktu o migracji i azylu, w szczególności . W kwestii konieczności solidarności między krajami europejskimi w dystrybucji osób ubiegających się o azyl po raz pierwszy.
  • Liczba wniosków o azyl, która w okresie od stycznia do czerwca 2023 r. wyniosła 519 tys. wniosków, przekroczyła liczbę z poprzednich sześciu lat w tym samym okresie.
  • W rezultacie czas rozpatrywania wniosków o azyl znacznie się wydłużył, a liczba spraw oczekujących na decyzję wzrosła o 34% w porównaniu z 2022 rokiem.

Tymczasem Niemcy zaostrzają swoje stanowisko w sprawie imigracji. Wczoraj rząd ogłosił wzmocnienie kontroli granicznych z Polską i Czechami, a od tego tygodnia zostaną utworzone nowe policyjne jednostki monitorujące.

  • Rząd niemiecki wyraził już chęć ograniczenia liczby przyjazdów podczas kryzysu na Lampedusie, ogłaszając odmowę przyjmowania osób ubiegających się o azyl przybywających do Włoch, po czym ostatecznie się wycofał.
  • Decyzje te zostały podjęte w przededniu decydujących wyborów regionalnych w Bawarii i Hesji 8 października, w których skrajna prawica osiągnęła historyczne wyniki. W kraju związkowym Hesja minister spraw wewnętrznych Schulza Nancy Weisser jest jedną z osobistych kandydatek w wyborach.

Ministrowie omówią zwłaszcza „zewnętrzny wymiar” reformy europejskiej polityki migracyjnej, czyli podwojenie partnerstw finansowych z krajami tranzytowymi spoza Unii.

  • Po Tunezji (z którą wartość umowy wynosi 105 mln dolarów) kolejne na liście mogą być Maroko i Egipt.
  • Ogłoszone 16 lipca porozumienie z Tunezją pozostaje ostro krytykowane, zwłaszcza ze strony organizacji pozarządowych i części parlamentarzystów, ze względu na autorytarne tendencje prezydenta Saieda i udokumentowane złe traktowanie osób ubiegających się o azyl przez władze tunezyjskie. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska ogłosiła pakiet finansowy dla Tunezji o wartości 127 mln euro, który ma wesprzeć gospodarkę i powstrzymać wyjazdy.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *