Radio Hawana Kuba | Boliwia: Prezydent Luis Ars zatwierdza zmianę systemu sądownictwa

Radio Hawana Kuba |  Boliwia: Prezydent Luis Ars zatwierdza zmianę systemu sądownictwa

Arce określił zadanie zmiany struktury wymiaru sprawiedliwości jako pilne.

LA PAZ, 3 stycznia (RHC) Prezydent Boliwii Luis Arce zaproponował wyznaczenie decydującej ścieżki dla strukturalnej zmiany systemu sądownictwa tego kraju podczas oficjalnego otwarcia roku konstytucyjnego 2022, które odbyło się w południowo-centralnym państwie . Sukre.

Ars określił zadanie zmiany tej struktury jako pilne i uznał, że ten moment „wykracza poza obiektywną ocenę sytuacji w wymiarze sprawiedliwości w kraju”.

To myślenie stawia również pilne zadanie przekształcenia systemu, który pozostaje nierozstrzygniętym problemem w procesie budowy naszego Wielonarodowego Państwa – powiedział.

Swoimi głosami ludzie postanowili – powiedział – przywrócić demokrację, a teraz trzeba zmienić sprawiedliwość poprzez konkretne działania, decyzje i kary w ramach procedur prawnych i zgodnie z przepisami.

„Mamy misję sprostania wymogom pamięci i prawdy, zwłaszcza ofiarom masakr, egzekucji pozasądowych i rażących naruszeń praw człowieka i praw konstytucyjnych” – dodał.

Arsi zauważył, że rząd od 2021 r. pracuje nad „reformą sądownictwa z pełnym poszanowaniem zasad konstytucyjnych, niezależności, koordynacji i współpracy między władzami”.

Ten proces, który będzie kontynuowany w marcu wraz z ogólnokrajowym szczytem – poinformował – obejmie podmioty działające w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, uniwersytety, izby adwokackie, organizacje społeczne i zorganizowane społeczeństwo obywatelskie.

„Omówimy tam wyniki wstępnych prac z różnymi sektorami i ustalimy ścieżkę, która określi niezbędne środki do osiągnięcia zmian strukturalnych” – wyjaśnił.

Według prezydenta, pierwszym zadaniem realizacji tej reformy jest „odbudowa pojęcia sprawiedliwości jako służby publicznej i prawa podstawowego”.

Podkreślił, że dostęp do wymiaru sprawiedliwości jest nie mniej ważny niż zdrowie i edukacja, ponieważ „chroni wolność, godność, honor, własność i inne podstawowe prawa jednostki w społeczeństwie”. (fontanna:PL)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *