Radio Hawana Kuba | Prezydent elekt Gustavo Petro wznowi dialog z ELN w Hawanie

Radio Hawana Kuba |  Prezydent elekt Gustavo Petro wznowi dialog z ELN w Hawanie

Zdjęcie: prasa łacińska.

BOGOTA, 29 lipca (RHC) Prezydent elekt Kolumbii Gustavo Petro potwierdził w piątek, że rozmawiał z ambasadorem Kuby w Bogocie Javierem Camanyo o wznowieniu zawieszonego protokołu rozmów pokojowych z Armią Wyzwolenia Narodowego. -i wtedy.

W rozmowie z prasą po spotkaniu z ambasadorami Ameryki Łacińskiej i Karaibów zaznaczył, że w rządzie Juana Manuela Santosa w Hawanie na Kubie jest miejsce wykorzystywane przez Kolumbię, gdzie odbywają się te negocjacje.

Petro powiedział, że Kuba nie radziła sobie dobrze, bo zrobiła z tego pretekst do przeprowadzenia na nią ataku dyplomatycznego, powołując się na fakt, że administracja ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa przywróciła wyspę w 2021 roku na arbitralną listę państwowych sponsorów terroryzmu. …

Kuba została usunięta z tej listy w 2015 r., czego nigdy nie powinna, ze względu na kadencję Baracka Obamy (2009-2017) podczas nowych perypetii w stosunkach dwustronnych.

W nowym ataku na Kubę rząd USA nawiązał do odmowy przez Hawanę ekstradycji kilku przywódców ELN, którzy przybyli na wyspę w celu negocjacji z rządem Kolumbii, o które ten kraj zwrócił się po tym, jak grupa przyznała się do ataku na kadeta. Szkoła w Bogocie.

Praca Kuby opierała się na protokołach zawartych z państwem kolumbijskim w celu prowadzenia i zarządzania rozmowami w Hawanie.

Petro podkreślił, że to rząd kubański decyduje, czy chce pozostać gospodarzem, czy też nie, az drugiej strony, czy rząd norweski chce utrzymać swoją rolę gwaranta.

Można go otworzyć z innymi krajami. Pietro podkreślił, że Hiszpania wyraziła chęć wsparcia kolumbijskiego procesu pokojowego, a teraz Chile, bez wątpienia cała Ameryka Łacińska.

W końcu osiągnięcie sukcesu i znaczne ograniczenie przemocy w Kolumbii, która dziś jest coraz bardziej złożona, jest również sukcesem Ameryki, w tym sensie, że nasza przemoc nie jest już wyłącznie narodowa, ale stała się przemocą wielonarodową – powiedział.

Zjawisko to dochodzi do tego, że „handel narkotykami stał się również wielonarodowy, silniejszy niż wcześniej, z większą niż wcześniej zdolnością do destabilizacji, z obszarami geograficznymi bardziej pod kontrolą niż wcześniej, z większą liczbą zgonów niż wcześniej po obu stronach niż wcześniej. ” Powiedział.

Petro podkreślił, że nadszedł czas, aby zastanowić się nad wspólną polityką, która jest skuteczniejsza niż dotychczas.

Od czasu swojej kampanii wyborczej Petro deklaruje, że popiera wznowienie negocjacji w celu poszukiwania pokojowego rozwiązania konfliktu zbrojnego i osiągnięcia pełnego pokoju w tym południowoamerykańskim kraju.

Ze swojej strony Armia Wyzwolenia Narodowego wyraziła również chęć usiąść z nowym rządem i porozmawiać o pokoju.

Kuba była gwarantem i gospodarzem procesu rozmów między FARC a rządem Juana Manuela Santosa (2012-2016), które zakończyły się ostatecznym porozumieniem pokojowym między obiema stronami konfliktu. (Linia: prasa łacińska).

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.